CEHINO

Náhrada mzdy 60% nebo 80%?

Prosím Vás kde vzal zaměstnavatel právo mě poslat na 60% domů.Na mé straně nevznikli žádné překážky a podle §207 a) zákoníku práce mi náleží 80% náhrada mzdy.Zaměstnavatel se odvolává na §209 ,ale u nás odbory nejsou,kolektivní smlouva není,dohoda se zaměstnanci není a rozhodnutí úřadu práce taky nemá.Také se vymlouvá na pokles zakázek ale propustil lidi a práce pro zbytek zaměstnanců je dost.Toto vše vzniká špatnou organizací.PROSÍM KDO MÁ PRAVDU A JAK SE A ČÍM SE ŘÍDIT.Děkuji a s pozdravem Cehino

Nejlepší odpověď
standa

PRAVDU MÁTE VY !

Ledaže by se ze strany zaměstnavatele jednalo o ´překážky´ typu:

  1. prostoje (§ 207/a)
  2. nepříznivými povětrnostními vlivy (§ 207/b)
  3. dočasného omezení odbytu jeho výrobků (§ 209 *)

V opačném případě máte naopak nárok na náhradu ve výši 100% (§ 208) !!!

*) pro uplatnění ustanovení § 209 je nezbytný souhlas ÚŘADU PRÁCE !!!!

Doporučuji, zaměstnavateli napsat dopis, ve kterém jej požádejte o předložení rozhodnutí Úřadu práce o existenci důvodů částečné nezaměstnanosti.

Zároveň jej upozorněte, že pokud toto rozhodnutí nepředloží, požadujete za dobu překážky v práci náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku dle ustanovení § 208.

Zvažte do jaké míry bude nutné zaměstnavatele upozorňovat na vaše případné další právní kroky, které hodláte podniknout, pokud žádosti o náhradu mzdy dle § 208 nebude vyhověno…, těmi možnými ´kroky´ jsou:

  1. oznámení o okamžitém ukončení pracovního poměru dle § 56/b, které uplatníte ihned poté co marně uplyne lhůta pro vyplacení mzdy, resp. náhrady mzdy, na kterou má nárok
  2. podnět Oblastnímu inspektorátu práce pro podezření z protiprávního jednání zaměstnavatele