Miroslavst

Nadmořská výška-stejná hladina

Byl zde dotaz odkud se počítá nadmořská výška. Proč právě z Baltu a ne odjinud? Copak moře není propojeno s oceánem a tudíž by hladina měla být stejná? Co na to říkají spojené nádoby? Baltské moře-severní oceán-Atlantský oceán…Tichý oceán (vše je spojeno) copak není stejná hladina???

Nejlepší odpověď
Jakub

Asi to bude tím, že výška hladiny moří kolísá vlivem přitažlivosti měsíce a na různých místech zeměkoule je různá. Někde je příliv několik centimetrů a někde to jde do metrů. To vysvětluje i proudy, které vznikají ve velkých průlivech jako La Manche, Gibraltar. Vznikají tím, že se vyrovnává hladina moří. Proto se stanovila nějaká průměrná rovina a od ní se měří nadmořská výška.
1.2. Nadmořská výška
Definice:

Nadmořská výška je vzdálenost dvou rovin, z nichž jedna je střední hladina moře a druhá je rovina procházející zvoleným bodem (tj. středem plochy). Tato vzdálenost je měřena ve směru zemské tíže. V ČR je používán Systém Baltský po vyrovnání (Bpv).