štamgast

Nad Českem se prý nachází radioaktivní jód. Je pro mě nebezpečný? Mám docela „bobky“…

…a odkud se sem dostal? Z Černobylu nebo z Japonska? Mám bobky hlavně pro to, že jsem šel spát jako vždycky chodím a nemám s tím problém, ale od rána mě bolí hlava, tak jestli to není tím…
Doplňuji:
Slyšel jsem to v rádiu, ale samotnou reportáž jsem neslyšel. A taky se bojím pro to, že doma mám Andulku vlnkovanou, jestli nedostane nějakou nemoc.

Nejlepší odpověď
mosoj

Samozřejmě že je nebezpečný, jako každá radioaktivita. Má ale krátký poločas rozpadu a jeho radioaktivita rychle klesá.
Poločas rozpadu rad. jódu je 8 dní. U ostatních prvků jsou to roky až desítky let.

Toho se využívá při jaderných haváriích kdy se obyvatelstvu podává normální jod, který na sebe radioaktivitu naváže a vzhledem ke krátkému poločasu rozpadu radioaktivitu rychle odbourává.
Doplňuji:
Jenže co je z hlediska ozáření rychle ??
Všechno je pozdě.

Další odpovědi
hanulka11

jistě jsi článek četl, sami nevědí původ …ale z Japonska to vyloučili .....
a pro mě je nebezpečný co myslíš …

Drap

Neměj obavy, koncentrace neni nijak vysoká a než by toi způsobila problémy, tak už tady dávno nebude. V běžné přírodě je na mnoha místech radioaktivity podstatně více, a neškodí nám. A i kdyby, bránit se sám, je dosti neúčiné.

aramah

Píšou že to není nebezpečné,na druhou stranu proč o tom od rána mluví,když o nic nejde..

tuCZek

Podívej se na jídlo,pití,pam­lsky,vzduch,atd co je v tom chemikálií a popřemýšlej jestli má význam se zabývat nějakým bezvýznamně radioaktivním jó­dem.