Na co zemřel Tomáš Baťa, který se narodil ve Zlíně?

Nejlepší odpověď
Funna

zemřel při havárii po startu svého soukromého letadla, když se odlétal z Otrokovického letiště…proto má také u úmrtí – Otrokovice…cca 15 km od Zlína…

Další odpovědi
iceT

12. července 1932 Tomáš Baťa zahynul spolu se svým pilotem Jindřichem Broučkem při letecké nehodě, když ve svém osobním letadle Junkers F 13 letěl do Švýcarska, aby se zúčastnil otevření nové pobočky v městečku Möhlin [6] na břehu Rýna, kde byl přezdíván „Der tschechische Schuhkönig“. V té době, kdy vrcholila velká hospodářská krize, měla firma Baťa pobočky již ve více než 60 státech. Vznik poboček v řadě zemí, kupř. i v Möhlinu, byl iniciován především zvyšováním dovozních cel a ochranou místních trhů vládní politikou. Kupř. koncern Baťa v Möhlinu získal pozemky o výměře 24 hektarů za velkorysou nabídku 1 franku za metr čtvereční, což svědčí o renomé českého průmyslníka a také o faktu, že na 2800 obyvatel zdejší obce připadalo 100 nezaměstnaných. Celý průmyslový areál i se službami a kolonií domků byl dokončen v 50. letech a s výrobou bot se zde skončilo až v roce 1990.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/To­máš_Baťa