Nabytí právní moci

dobrý den, chci se zeptat za jakou dobu od rozhodnutí soudu platí rouzsudek.
zajímá mě jestli hned, jak skončí soud, nebo až mi bude od soudu posláno rozhodnutí o danném rozsudku. jde o alimenty .
Doplňuji:
rozsudek je bez nároku na odvolání

Odpovědi
standa

Rozsudek nabývá právní moci, uplynutím lhůty na podání odvolání všech účastníků řízení.

Pokud se ve vašem případě vzdali práva na odvolání všichni účastníci řízení (tedy Vy, vaše bývalá manželka i úřednice, která zastupovala nezletilé děti), ještě přímo v soudní síni, pak je rozsudek platný s účinky nálsedujícího dne. (odpověď na obdobnou otázku je uvedena v níže uvedeném odkazu)

Pokud některý z účastníků práva na odvolání využil, pak rozsudek nabyde právní moci až uplynutím této odvolací lhůty (15 dní). Případně právní moci nenabyde vůbec, protože se bude nařizovat odvolací stání.

V žádném případě nic nezanedbáte, když si počkáte až do doby než vám příjde od soudu pravomocný rozsudek, případně informace o odvolacím řízení…

Teoreticky se může stát, že pravomocný rozsudek obdržíte až např. v lednu 2010, ale účinný bude zpětně ode dne nabytí právní moci, tj. např. od 10.listopadu 2009. Pak však budete muset ve lhůtě, která bude v rozsudku uvedená, splnit vyživovací povinnost i za to zpětné období a nikdo vás ale nemůže ´popotahovat´, že jste se s placením opozdil.

Pokud se jedná o Usnesení (rozsudek), proti kterému již není přípustné odvolání, tak je pravomocné dnem vynesení tohoto rozsudku.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-od-datu-datumu-stani-rozvodu-jste-rozvedny-v-pravni-moci