Rhapsody

Náboje – přežití

Máte 12 nábojů. Jeden je vadný a má jinou hmotnost oproti ostatním, ale nevíte jestli lehčí nebo těžší! Ráno Vás mají zabít nábojem, který si z těchto dvanácti vyberete. Máte k dispozici poměrové váhy, ale pouze 3 vážení.

Přežijete?

Odpovědi
Jakub

Určitě! Rozdělím je po šesti a v jedné šestici bude náboj s jinou hmotností. Těchto šest rozdělím na dvě části a zase v jedné trojici bude jeden s jinou váhou. Vezmu dva náboje z této trojice a zvážím. Pokud jsou oba stejné, tak mi zůstal ten odlišný v ruce a ten použiji. Musím si, ale zapamatovat z prvního vážení, jestli se jedná o náboj lehčí nebo těžší. Protože, když na poslední vážení vyberu dvojici s odlišnou hmotností, musím vědět, který náboj je ten vadný, zda lehčí nebo těžší a tím odlišný od těch ostatních. A ten opět použiji.