Miroslavst

Nabíjení akumulátoru

Asi je to blbost, ale napadlo mě, že když mám měnič, tzn. z autobaterie 12V mění napětí na 230V stř. Je tam cca 150W a špičkově lze něco kolem 250W.
Tak mě napadlo, co když ten měnič budu mít napojen na autobaterii a do toho měniče zapojím nabíječku akumulátoru, kterou budu tu baterii nabíjet.
Půjde to?
Vím, vypadá to jako perpetum mobile, ale snad by to mohlo jít. Ne?

Nejlepší odpověď
mosoj

No blbost to opravdu je!!! Jestli to bude fungovat nebudu zkoumat, ale mohlo by, za předpokladu galvanického oddělení jednotlivých přístrojů.
Ale žádné zařízení měnič, nabíječka, nemá stoprocetní účinnost a je třeba přičíst odpory spojovacího vedení na kterém jsou také ztráty. Navíc nabíjecí elektrochemický proces také není 100 procentní. Takže se baterie stejně krásně vybije.

Další odpovědi
ferda60

Fungovat to bude asi tak: nabíječka bude nabíjet proudem (např) 4A a do 12V tedy bude dodávat do autobaterie 48W, sama bude ale z měniče odebírat 60W a ten bude na svém vstupu potřebovat 80W – z toho 48W dodá nabíječka a zbytek bude odebírán z autobaterie, dokud se nevybije. Pro příklad uvedené hodnoty se mohou lišit od skutečného zapojení.

KdoSiOdJinud

pokud se nepletu tak to dokonce i ma fungovat jako perpetum mobile 🙂 – podle meho nazoru to nepomuze, akorad to pri dlouhodobejsim zapojeni „poskace“ baterii 🙂