Hamon

Na základě jakého předpisu „V případě sněhu a náledí se cesta neudržuje“?

A můžu se stejně jednostranným prohlášením zbavit já svých povinností vůči obci nebo státu? Třeba „V případě nechuti se daně neplatí“.

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

někde bývá značka s dodatkovou tabulkou „Silnice se v zimě neudržuje“ …
no každopádně platí fakt, že do místa, kam silnice vede, musí vést jiná alternativní trasa a většinou se jedná o úzké silnice 4 třídy, kde by udržení sjízdnosti bylo obtížné z důvodu terénu – stoupání, klesání, zatáčky atd…

Další odpovědi
zzzzz

Já to tu řešila včera. Zajímavé bude, až stát převede majetky na církve, doufám, že tam nebude moc cest, protože už vidím faráře, jak ve 4 ráno sedne do pluhu a pojede protáhnout církevní cestu.

iceT

U nás se už několikátým rokem na sídlišti v každé ulici objevila cedule „chodník se v zimě neudržuje“ údajně je to proto,že obec má málo peněz a málo lidí na údržbu.Prý taky proto,že když si někdo poláme hnáty,tak se obec takto zbavuje odpovědnosti.

anonym

Zbavit odpovědnosti za komunikace ve svém vlastnictví se obec nemůže ani takovým upozorněním. Pokud se nelze vyhnout chůzi po takto označené komunikaci, tak je třeba dbát zvýšené opatrnosti a pohybovat se tak, aby se předešlo zbytečnému riziku úrazu.
Ani v případě soukromého vlastníka nemovitosti nebo komunikace to není jinak.
Kdyby jsi ráno „snídal s Novou“, tak bys měl všechno i právně podložené.

honza19hk

ono ji můžo protáhnout,ale prioritou prto ně jsou silnicie 1 pak 2 a třetích tříd.pak obecní silnice,chodní­ky,ckylostezky­.Je na to určitý plán.tzn že ikdyž tam je taková značka neznamená že tm nemůžeš sypač potkat.Ale nepotkáš ho tam tak často jako na jiných důležitějších silinicích.Ono je také otázka zda ta silnice vybavená touto značkou není soukromá např Lesů čr,pak by ti ji město neuklízelo.Proto tam ta značka bude.

anonym

Vymezení takových úseků chodníků stanoví příslušná obec svým nařízením, každopádně ale takový úsek chodníku musí být označen upozorněním: „Chodník se v zimě neudržuje“.
Taky to lze zjisti v plánu zimní údržby obce, technických služeb.

zzzzz

Listina říká, že mám právo vlastnit majetek a užívat ho. To ale jde těžko, když se k němu nebo z něj nemohu v zimě dostat. Chápu, že chata v horách je v zimě nedostupná, ale nemovitosti určené k trvalému bydlení by snad měly být dostupné celý rok.
iceT to máte domů lítat?

anonym

zzzzz, nemusíte nikam lítat. Také jsme měli cestu do dvora od obecní komunikce dlouhou 50 metrů a pokaždé soused, který plužil ty obecní cesty za flašku rumu projel i k nám do dvora, zajel až k prahu, otočil se a cestu protáhl i při jízdě ze dvora dolů. Pevně věřím, že se dá domluvit s někým takovým i u vás.
Prohazovat 100 metrů cesty pro auto se v zimě dá, pokud napadne 5 cm sněhu (to se dá v pohodě autem projet). Při půlmetrových závějích už to nejde.
Pokud by sis v zimě zlomila nohu na obecní silnici, tak obci nepomůže žádná výmluva, že komunikaci neudržuje. V tom případě by jako vlastník takové cesty hradit následky úrazu musela.

iceT

No lítat asi nee,to bych musela až do osmého patra,sice by se to někdy hodilo,ale někdy před vánoci jsem se před barákem natáhla jak široká tak dlouhá.A to ani nebyl sníh,jen den předtím cosi napadalo,pak to roztálo,večer začalo mrholit a rovnou mrznout,nebyla jsem sama,komu jezdily boty i bez bruslí.
My z paneláku to přežijem,hlavně my mladí,ale co starší lidi?Kolem Alberta když napadne sníh,lidi ho ušlapou,je z toho ledovka a člověk se klouže pomalu až ke kase…