Maggie.b

Na Wikipedii píšou o Vesaku (Buddh. svátku), že začíná prvním dnem květnového úplňku. Jak to myslí? Jako 17.5? Nebo 1.5?

Na Wikipedii je napsáno že začíná prvním dnem květnového úplňku. Začíná tedy Vesak prvním květnovým dnem 1.5 nebo dnem květnového úplňku 17.5?

Nejlepší odpověď
kapka

Začne, když je úplněk. To znamená, že datum může být každý rok jiné. Letos pravděpodobně toho 17.5., jestli je to tak v kalendáři.

rynek878

Vesak či Buddha džajanti je jeden z nejvýznamnějších buddhistických svátků. Je oslavou narození Buddha Gautamy, jeho dosáhnutí nirvány i vstupu do parinirvány. Slaví se především v zemích, kde je buddhismus převažujícím náboženstvím či zaujímá významné postavení – jedná se např. o Vietnam, Thajsko, Kambodžu, Taiwan, Singapur, Šrí Lanku, Myanmar i Indii. Přesná doba konání vesaku je různá a může záviset na jednotlivých buddhistických tradicích, většinou však počíná prvním dnem květnového úplňku.