annas

Na tyto věci on „je metr“? Jaký je význam a původ tohoto rčení?

Nejlepší odpověď
vagra

Metr v našem rčení nemá s metrem jako délkovou jednotkou nic společného.
Jde o téměř stejně znějící francouzské slovo maître (métr), které znamená mistr, učitel. Mělo by se vyslovovat dlouze, a skutečně se v několika případech dochoval pravopis odpovídající výslovnosti, tj. to je métr.
S nástupem metrické soustavy izolované cizí slovo maître a měrná jednotka metr splynuly a dokonce v některých slovnících bylo rčení vyloženo jako přenesený význam slova metr.
Takže napsal-li Karel Havlíček v Křestu sv. Vladimíra, že „pouštět hrůzu na sedláky, na to on je metr“, nemyslel tím nic jiného, že v pouštění hrůzy on je mistr, že to dobře umí.

Zdroj: zkráceno z-http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_zna­mena_ta_kovar­ka_to_je_metr_­.html

Další odpovědi
Drap

Původ neznám, zřejmě to bylo v době, kdy se zaváděly jednotné míry. Význam je že je na tyto věci přesný, přísný, důsledný.

hanulka11

Metr je přesný ani o milimetr delší.Proto se říká -on je metr ,protože vyžaduje vždy přesnost. Původ…to bych musela hledat

quentos

Tak to slyším poprvé, já byl na určité věci spíš „kadet“. Taky by mě zajímalo, jak tohle vzniklo – kadet není až tak vysoká šarže, proč ne rovnou generál nebo maršál? ;{)>

Kerberus

Quentosi, začala jsem nad Vaším kadetem přemýšlet a pátrala. Mohl jste být začátečník. Ale spíš se ujal překlad z angl. wow (slangový výraz):
jako interj. slang vyjadřující úžas, překvapení, nadšení noné! to je úžasné, senzační, fantastické!; subst. úplná senzace, bomba, šlágr, senzační úspěch, eso, kanón, kadet, úspěšný člověk; verb. působit jako úplná senzace na, ohromit.

Generál nikoho zřejmě neohromí, od toho všichni víc očekávají.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ip851DHyJ­wcJ:nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php%3Far­t%3D7879+odkud+poch%C3%­A1z%C3%AD+slo­vo+kadet&cd=2&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

quentos

díky ;{)>