Kelt

Na kterou historickou dobu můžeme být jako Češi hrdí?

Kdysi se říkalo, že bychom měli být hrdí na dobu husitskou, že se nás bála celá Evropa, nebo na sametovou revoluci, což většina lidí odsuzuje. Asi by se našlo více období, na které neradi vzpomínáme, protektorát, komunismus. Ale existovalo vůbec takové období? Je to doba Karla IV, nebo něco jiného? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Na současnost…
Žijeme, máme se (relativně) dobře, máme i čas a chuť na zábavu.
A to – v podstatě, všichni.
Máme se dobře…
😉
Pokud chceš „s hrdostí“ vzpomínat na doby válek, jsi divnej…

Další odpovědi
Mirdas

Na již zmíněnou dobu panování Karla IV.

jjj123456789

Na první republiku, na časy Přemysla Otakara II:.

led

Každý národ je směs všech lidských povah. Proto i v každé historické době se v českéhom národě najde, na co může být hrdý, ale i to, za co se lze taktéž stydět. Bez ohledu, zda jde o dobu válek, nebo období míru.

sassan

Sohlasím hlavně s Mowlou.Vláda Karla IV.sice byla jedním z nejlepších období ale příjde mi že se s ním spousta lidí vytasí většinou jen proto že v podstatě nikoho jiného neznají a že jim byl ten Karel(byt opravdu dobrý panovník)neustále vtloukán od malička do hlavy.Husitská doba má sice některé pěkné aspekty ale převažující rozvrat a permanentní válčení a neklid v zemi mi nedovolují považovat zrovna tohle za nejlepší objekt hrdosti jenom kvůli tomu že jsme tehdy uměli velmi dobře bojovat a nahánět strach okolnímu světu.
Doplňuji:
A první Republika sice byla(hlavně pro čechy)docela fajn ale měla daleko do perfektního státu a to její přehnané idealizování pokračující až do současnosti mě osobně vadí.

anonym

pro mowla
Hrdí na současnost?Nenech se vysmát.To mám být hrdý na statisíce nezaměstnaných, na tisíce bezdomovců, na to, že stát okrádá staré lidi, invalidy a invalidní děti, ale bohatým přidává stále víc, že člověk, který nemá miliony, tak se spravedlnosti nedovolá a člověk co má miliony může všechno (viz v televizi..o­byčejný člověk MUSEL kozí chlívek za 200tisíc zbourat a milionáři mohou stavět kde se jim zachce a cokoliv… vesnička v chráněné oblasti Karlových Varů, obří komplex co staví jedna vdova po milionáři atd.)
na sanitku, která 90 minut vozí zraněného po Praze, protože ho žádná nemocnice nechce přijmout atd.?Na to, že MUSÍME chodit se strachem do práce, kdy nás propustí, čili v pernamentním stresu, že nemáme volné víkendy (podnikatel nařídí a jak nepřijdeš v sobotu do práce, tak v pondělí (v lepším případě na konci měsíce) vyhazov.
Tak na takové období já hrdý teda nejsem.
Možná tak ještě na dobu Karla IV. , ale nevíme jak se žilo chudým a poddaným v té době.Takže nemohu vytrhnout určité období, když nevím jak se žilo OBYČEJNÝM CHUDÝM LIDEM.
Ono i na socialismus nemohu být hrdý, ALE PRACUJÍCÍM LIDEM se žilo lépe než dnes.