annas

Na kterém pólu a proč je větší mráz?

Nejlepší odpověď
rynek878

Mnohem chladnější je Antarktida, kde v mnoha oblastech kontinentu sníh nikdy neroztává. Průměrná teplota je na Jižním pólu je kolem –50°C. Je to nejchladnější klima na Zemi. Oproti tomu v Arktidě je průměrná zimní teplota „pouze“ –34°C, přičemž v létě teplota poměrně značně stoupá. Nejnižší teplota, jaká kdy byla na Zemi zaznamenána, –89.6°C, byla naměřena v Antarktické stanici Vostok, umístěné poblíže jižního geomagnetické­ho pólu

link:
Doplňuji:
ale proč,to nevím?

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2008031917

Další odpovědi
jandmil

Možná, že to bude tím, že na jihu je masa kontinentu, ktrá je tepelně více vodivá než na severu, kde je pouze voda, která má lepší akumulační vlastnosti. Teplé proudy od rovníku ji zahřívají a ona tuto teplotu déle udrží.
To je ale pouze moje momentální úvaha.

vagra

Samozřejmě,že jsem chtěl najít vysvětlení proč tomu tak je.
Našel jsem toto/upraveno a zkráceno/
......Například, jižní pól je uprostřed kontinentu Antarktidy, proto značně vzdálený od zmírňujícího vlivu jižních oceánů.
Severní pól je v arktickém oceánu a tak jeho teploty jsou chráněny přítomností těchto teplých vod.
Výsledek je, že Jižní pól je chladnější během jižní zimy než Severní pól během severní zimy…
Jandmil má ve své úvaze v podstatě pravdu.

Zdroj: http://rocni-obdobi.navajo.cz/

ncls55

Na jížním polu protoze je skoro nemozne aby tam svitilo slunce