BELA81

Na které známé osobnosti věděl Jan Sviták režisér a scénarista že spolupracovali s nacisty?

Nejlepší odpověď
annas

Zahaleno tajemstvím. Proč musel být Jan Sviták tak rychle umlčen? Kvůli tajemnému sešitu, o němž mluvil architekt Karel Černý, synové Jana Svitáka a někteří další lidé?

Povídalo se, ale až po válce, že Sviták měl jakýsi notýsek, sešit, a do toho si zapisoval mimo jiné, kdo chodí na filmové ústředí udávat…“
Pravou úlohu Jana Svitáka už asi nezjistíme.
Otazníky však zůstávají.

Reflex 35/2006, Podle knihy Mraky nad Barrandovem od S. Motla

Další odpovědi
anonym

V Praze byl davem zlynčován a nakonec zastřelen jeden z nejmocnějších mužů českého filmu, úspěšný herec, režisér a producent Jan Sviták. (Po první světové válce se začal věnovat herectví, později se stal filmovým režisérem, producentem a posléze technickým ředitelem Filmových ateliérů Foja v Praze – Radlicích. Kromě toho měl na starost filmový klub, který byl v Lucerně a kde se scházeli představitelé české kultury a především českého filmu. Německé kruhy využívaly filmový klub k tomu, že zde navazovaly různé kontakty, domlouvaly si tady řadu obchodů, ale především to bylo místo, kde si udržovaly kontakty s českými tvůrci. Sviták kromě filmového klubu vedl i filmovou centrálu, kde se rozhodovalo o nových scénářích a také o obsazování herců do jednotlivých rolí. I když za války nikoho neudal a naopak se snažil lidem pomoci, v noci z devátého na desátého května ho z jeho bytu odvlekli členové revoluční gardy. Sviták byl velmi dobře informovaný o českých konfidentech gestapa mezi kulturními pracovníky a dokonce se udává, že měl notýsek, kde si psal, jak k němu chodili různí lidé za války udávat. Proto asi není náhodou, že zhruba dvanáctičlennou skupinu gardistů, která přišla pro Svitáka do jeho bytu, přivedl Svitákův náměstek ve filmové ústředně. Byl to právě on, kdo se prý nejvíce zajímal o dokumenty, které Sviták doma měl. Gardisté odvlekli Svitáka do Bartolomějské ulice, kde ho vyslýchali. Nedovolili mu ani zatelefonovat. Ráno ho pouze ve spodním prádle předali rozběsněnému davu, který ho doslova táhnul po Národní třídě ke kostelu. Kopali do něj, bili do něj, dráty od deštníků mu rozdrásaly tvář. U kostela svatého Martina lynč vyvrcholil. Někdo přivedl sovětského vojáka, který krátkou dávkou ze samopalu ukončil jeho život.Také jsem dokument viděla.Nevěřím,že by tento lynč zinscenovala nějaká herecká hvězdička.Šla bych výš,mnohem výš.Stačí si vzpomenout na Baarovou a Mandlovou jak dopadly.Tím,že byly ve vězení si možná život zachránily.Kdyby se našel údajný notes,mnohé by se vysvětlilo. Tomu se ale asi už nikdy nestane.Onen ,,režisér" lynče zůstane asi navždy utajen.

fcoop

Bezprostředně po osvobození republiky byl ve středu 9. května 1945 zatčen členy Revoluční gardy. Pak byl odvlečen k výslechu do Bartolomějské ulice. Místo aby byl uvězněn v cele, byl v časných ranních hodinách dne 10. května 1945 vystrčen polonahý, jen ve spodním prádle na ulici. Tam na něho už čekal dav, v němž byli i mnozí jeho filmoví spolupracovníci. Tímto davem byl Jan Sviták dovlečen Bartolomějskou ulicí ke kostelu svatého Martina. Tam se ozval hlas populární české herečky: „Toto je vrah Karla Hašlera!“. Život Jana Svitáka ukončil mladý sovětský voják krátkou salvou ze samopalu.
Dodnes kolem případu Jana Svitáka kolují dohady. Byl kolaborant nebo naopak pracoval pro britské tajné služby a hrál tak dvojí hru? Jakékoli obvinění z kolaborace mu dodnes prokázáno nebylo. Proč tedy musel zemřít? Nejspíš se některý z jeho blízkých spolupracovníků bál „muže, který věděl příliš mnoho“. Nejspíš proto musel zemřít hanebnou smrtí zlynčován davem v revolučním kvasu dříve než stačil promluvit.

http://www.vol­ny.cz/czfilm/O­sobnosti/Svitak­.htm

Jen „ten nahoře“ zná pravdu a určitě si radostně nepíská.
Připomnělo mi to,bůhvíproč,ty dnešní tahanice kolem Ústavu pro studium total. režimů.
Ten ústav je v podstatě něco, jako Svitákův tajuplný sešit.
Někdo prostě nechce,aby si ho šlo přečíst.

anonym

Češi jsou známí tím, že každý na někoho něco ví. A proto někteří mlčí. Učitelé se na to ptají žáků aby zjistili jestli se to už provalilo.