Coliffe

Na kolika letech se má obsedat kůň?

V JK máme koně Almera. Jsou mu přes 3 roky a ještě není obsednutý. Potřebuji, aby jste mi poradili, v kolika se má kůň obsedat. Nepotřebuji žádné zdlouhavé články, stačí mi jednoduše napsat od … do… let.
Děkuji
PS: Vím že se kůň musí se sedlem atd nejdřív pořádně seznámit ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Kdy obsedat koně (a zda vůbec) je otázka, kterou ty asi nemáš důvod řešit. Jednak je kůň ustájený v JK a má svého majitele a ten rozhoduje o jeho využití, výcviku i o době kdy k tomu dojde.
Záleží na plemeni. Některá se neobsedají vůbec (koně do tahu) a pravdu má
v podstatě mowla když píše, že koně do rovinných dostihů se obsedají brzy. Jedná se o plnokrevníky, kteří se obsedají v jednom roce a ve dvou letech už běhají dostihy. Jedná se ale o plemeno (angl.plnokrevník A1/1) které musí prokázat výkonnost na dostihové dráze jako zkoušku pro zařazení do chovu.
Plemena teplokrevná se běžně obsedají ve třech letech, ale záleží na zralosti koně. Je to velmi ind. záležitost.
Výborní překážkoví dostihoví koně (do cross country a steeplechase) z anglických chovů plemeno např. tzv. „hunter“ jsou chováni často na pastvinách a teprve v cca pěti letech se obsedají, projdou výcvikem a začnou běhat svoji disciplínu. Takovým případem byl např. Stephen's Society , který se jako sedmiletý „pošetřený“ valach zúčastnil Velké Pardubické a vyhrál v traťovém rekordu.
Doplňuji:
http://www.num­berczech.cz/2012/07/­20/velka-pardubicka-1973/

Další odpovědi
anonym

Od jednoho do ´nikdy´…
V jednom roce (cca) se na sedlo přivykají koně pro rovinové dostihy. Nikdy se na sedlo nemusí přivykat koně určení k jízdě bez sedla a do tahu (nebo neurčení pro jakoukoli práci).
Pokud se domníváš, že k určení plemene koně a ´chovatelským´ cílům jeho majitele a trenéra stačí napsat jméno koně „Almer“ a že je to ´u vás´ v „JK“, opravdu nepotřebuješ „zdlouhavé články“ – spíše si potřřebuješ přečíst několik knih…
😛

brillant

Názory se různí, někdo udává minimálně 3 roky, někdo 3,5 až 4 roky, prý se tím nic nezkazí. https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=ob­sed%C3%A1n%C3%AD+kon%C4%­9B+v%C4%9Bk&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest