Spiritus

Na kolik vás vyšlo studium na VŠ?

Myslím tim jídlo,dojíždění a tak plus město ve kterém ste studovali..děkuju

Nejlepší odpověď
1popelka1

Jen ubytování a cesta (za měsíc) v různých obdobích studia, kdy jsem střídala ubytování a dojíždění:

  1. Privát – MHD – každotýdenní cesta domů – 1800,– + 451, + 600 = 2850,–
  2. Privát – cesta domů – 1800,– + 600 = 2400,–
  3. Při dojíždění – 3000,–

Cena MHD i vlaku a busu za ceny pro studenty, ale teď už je to zase o něco málo dražší, schválně jsem se dívala…. Cena MHD je za 3 měsíce, ale nechce se mi to už rozepisovat. Ostatní ceny jsou za měsíc. Privát jsem měla naštěstí po známosti za tak levno.

Jídlo – ze začátku jsem chodila do menzy – 670–720,– měsíčně, podle typu stravovacího zařízení,
pak jsem si vozila jídlo-snídani a svačinu z domy, ale protože některé dny jsem jela do školy v 5 ráno a vracela se až před 10 večer, tak jsem si občas zašla na meníčko za 60,– – 80,– nebo koupila bagetu a pití – cca 40,–. – na jídlo jsem měla na měsíc 500,– a musela s tím vyjít. Prostě občas jsem si nekoupila nic.

Dále si musíte koupit skripta, kopírovat učivo, občas nějaký sport, kino, posezení s přáteli. Na tohle všechno (skripta + „společenské akce“) jsem dostávala 200,– měsíčně. Učebnice na začátku školního roku vyšly třeba na 1000,– a to jsem nestudovala lékařství, tam teprve dáte za učebnice pořádnou pálku.

Takže měsíčně se moje cena za VŠ pohybovala v rozmezí od 3770 – 3920,–. Za brigádu jsem měla jen 2000,– takže mě ještě museli dotovat rodiče.
Ale oproti mým spolužákům či jiným vysokoškolákům jsem byla nucena šetřit, společenské akce a posezení s přáteli jsem si mohla dovolit tak 3× do měsíce, protože s dvěmi stovkami se vyžít nedalo ☹, ostatní si chodili na kafíčko denně.

PostApMane – 1500,– měsíčně jedině, když dotyčný má VŠ a bydliště ve stejném městě. Tolik nestojí ani privát ani koleje. A kde máte další položky….

Zkušenosti nedávné doby-pár let.

Další odpovědi
Bunnik

Podle hrubých výpočtů (počítám prostě standardní sumu, kterou mi dávaj naši měsíčně – je to na kolej, na jídlo, na knížky, na věci kolem, ale i třeba na paření) to na těch šest let studia vyjde asi na 300 000.

Postapman: Za 1500 se dneska ani nebydlí. Jen kolej u nás stojí kolem 2500.

quentos

cca 4000.-/ měs. – na to, že jsem jezdil každý pátek 200 km domů, to je ještě v pohodě

PostApMan

Jedná se o SŠ, ale velký rozdíl v tom snad nebude.
Praha, cestování měsíčně na 370,– (tzv. legitimace, OpenCard se tomu dnes říká). Jídlo 800 měsíčně – školní jídelna.
Víkendová brigáda mi vše pokryla a ještě mi zbylo dost navíc , na tzv. každodenní útratu. S 1500 měsíčně by jste měla vyjít na každé VŠ (pokud nezapočítám tzv. společenské akce).

Pokud jde jen odjíždění, jak MHD tak ČD mají různé tarify pro studenty, díky nim ušetříte hodně těžce vydělaných peněz.

pondělí

jak to tak čtu,měli jste to náročné,já študoval dvě školy,zárověn,jednu denní a druhou dálkově,
ale protože v té době se ještě v nemocnici neplatilo na jídlo tak to vyšlo levně,většinou jsem jen chodil "doplňovat index"ale zase jsem měl čas na učení a kamarádi natáčeli na magneťák přednášky,

atriplex

16.500,– školné za semestr. ostatní věci nepočítám.