zjentek

Na kolik stupňů Celsia může spadnout teplota v klasickým chlívku bez prasátek?

Slibuju, že to není domácí úkol. Chlívek je normálně pod šopou. Venku na dvorku je taka šopa, ne, a její součástí je malý chlívek, tak na jedno prase, aby se sotva otočilo. Výška 2m. Šopa je odevřená, ale do chlivka se ide přes taku plentu, nebo spíš kus hadru (závěs) místo dvířek. Dále je tam malinké okýnko, ale to fajně těsní! Všude kolem chlivka sou hospodářské budovy a tak, takže žádná stěna není venkovní, kromě té s okýnkem, že. No a mě napadlo, že bych do tych dvířek pověsil hrubu plentu (zimní závěs)a na zimu tam nastrkal letošní zavařeniny, bo sklep je teď dočasně jaksi pln, zkrátka není místo.
Mohli by sklenice vůbec popraskat mrazem?
Co myslíte? Řekněme, že venku je tak –15°C, pod šopu tak trochu fuká, ale „tak na boku“ je ten chlivek zaizolovaný s tum plentum bytelnum!
Na kolik °C spadne maximálně teplota v chlivku, když venku bude max. –20C? Půjde to až do minusu?
Předem díky všem, kdo budou blízko skutečnosti.

Nejlepší odpověď
Drap

Bez mžení nelze odhadnout. Záleží i na klimatických podmínkách na zateplení stropu a hlavně na tom, jaká bude zima.

Další odpovědi
dubraro

IMHO to půjde do minusu a zavařeniny ti popraskají.

dudu

Postupně se tam podmínky vyrovnají venkovní teplotě. My např. na chalupě máme skoro devadesáti centimetrové zděné stěny, pokud však opravdu mrzne i voda v kýblu postaveném v kuchyni, kde se netopí stejně zamrzne. Mnohem „jedovatější“ je pak doba zjara, kdy je venku vlaze, ovšem paní zima tzv. leze ze země a zdí. To se trhají i špatně ošetřené vodovodní trubky.