Avatar uživatele
bolak

Na jakých hodnotách přesně se během dne budou křížit hodinová a minutová ručička na hodinách?

Doplňuji:
Fyzik: Mně to teda vyšlo stejně jako tobě, ale počítal jsem to přes s=v*t :)

s(m)=s(h)
60t=5t+5
t=1/11

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, zzzzz před 3755 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Fyzik

Křížit se budou tehdy, až se jedna ručička utrhne.

Pro okamžik překrytí je vhodné využít krásné symetrie v běhu hodin. Vezměme si interval 12 hodin. Řekněme, že začínáme vteřinu po dvanácté. Kolikrát oběhne minutová kolem dokola? 12×. Kolikrát by se překryly, kdyby hodinová stála na místě? 12×. Kolikrát se překryjí, když bude hodinová obcházet? 11×. Na začátku a na konci experimentu jsou ručičky víceméně překryté, takže máme za 12 hodin jedenáct celých překryvů. Interval mezi nimi je 12/11 hodiny, to jest jedna hodina, 5 minut, 27 sekund a 273 milisekund.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
rigormortis

Kelte, problém je stím že on se ptá a ty neodpovídáš…kdyby jsi se zamyslel, tak inkrement (tedy přírůstek) je na každé hodině jiný,s čímž jsi vůben nepočítal.
Počítám to v minutách…1 hodina se potkají 5,416 minuty (6 je periodických), každý další přírůstek na další hodině je 5,416 (6 je periodických).
Nevím jestli to mám dobře, nějak se mě to nechce líbit. Po jedenácti hodinách se budou znova překrývat (jedna hodina schází kvůli tomu, že 1. hodinu nebyl průsečík.)
Doplňuji:
Tak pardon, Fyzik má pravdu, jeho výsledek je ten správný.

Upravil/a: rigormortis

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Křížit, to myslíš překrývat? Tak si to spočítej, Velká ručička udělá celý kruh za 60 minut, malá ručička udělá kruh za 12 hodin. Malá ručička je tedy 12 x pomalejší než rychlá. Celý kruh je 360°, Za hodinu udělá velká ručička celý kruh, malá jenom 1/12 to je 30°. Když jsou ručičky v zákrytu na 12, tedy ve 12:00 začíná pokus. Podle těchto podmínek se dá přesně vypočítat, kdy budou obě ručičky na 1, na 2 a tak dále. vypočítej si ten úhel, nebo dráhu. Obě ručičky se pohybují stejně, i když každá jinou rychlostí. V jednom okamžiku se překrývají a ten je třeba vypočítat. Pak to 12 x opakuj s tím, že mezi sousedními okamžiky překrytí obou ručiček , jsou stejné úhly.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Bože. No přece vždy na celých hodinách. Takže 12 x za den. Co se na tom dá počítat ,

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

mosoj: no, na celých hodinách asi ne :) to je velká ručička vždy na dvanáctce

před 3755 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
SteimlX

hehehehe mosoj to pěkně zabil hehehe

před 3755 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek