Damiana

Na jaký vánoční stromeček nejraději vzpomínáte?

Hodně se tu teď řeší výzdoba a stromky.:-) Tak mě to nějak přivedlo ke vzpomínkám, na ten, který si budu vždycky nejvíc pamatovat…
Voňavý smrček z dětství, nenahraditelný nejen „tou dobou“ a rodičovskou láskou, ale i tím, že ozdoby na něm rozhodně nebyly podle nějakého barevného módního diktátu, ale zdobily ho koule a závěsy všech tvarů a barev (některé i z taťkova nebo z maminčina mrňousovství:-), pak nějaké potvůrky nepodařené, které jsem našim vyrobila ve školce (byly tam i v mých šestnácti! a jsou tam dodnes…:-), voňavé perníčky, které jsme s maminkou společně napekly a ozdobily, taťkova „cukrátka“ – kostkový cukr ve staniolu, protože po plněných čokoládových lanýžkách brzo zbyly jen potupné konečky, tak aby nebyl stromek tak „nahatej“; barevná, blýskavá lameta a řetězy, ošoupaná světýlka a šílené umělohmotné „sněhové“ vločky, nezapomenutelná špička – překrásná, prvorepubliková a křehká už od pohledu… Je fakt, že se časem také i ten náš stromeček trochu měnil – tu přibyly nové svítící lucerničky, jindy se mezi jehličím objevila kolekce z Túzu nebo série nových průsvitných koulí z návštěvy v Jablonci…
Jenomže… když vidím ty dnešní dokonalosti jako přes kopírák a rady „chistmas designerů“ ohledně „trendy Vánoc“, docela mne mrazí – rozhodně to není ta atmosféra, která vytváří jedinečnost a říká se jí Kouzlo Vánoc…
A jaký stromeček je (byl) ten váš?

Nejlepší odpověď
KlárkaT

Já nejraději vzpomínám nejenom na nazdobený stromeček. Miliju tu noc před Vánoci, kdy mi ještě nenazdobený stromeček překrásně voní a já se nemůžu dočkat zítřka, už se nemůžu dočkat toho, jak se ráno probudím a řeknu si, že jsou dneska Vánoce. Jinak při zdobení se nedržím dnešními trendy a dávám zlaté baňky a slámové ozdoby.
Doplňuji:
A samozřejmě bílé světýlka

Další odpovědi
manon

Na našem stromečku má vždy místo každá ozdoba, která k nám doputovala – oddělené rodiči, abychom v začátcích něco na stromeček měli, dárek od bratra, ozdoby poděděné po babičce, přivezené jako pozornost z ciziny, všechny barvy, figurky… módní trendy nemají místo :) Jsou tam rarity, které miluji…
A ten, který má ve vzpomínkách zvláštní místo – prababiččin malinký smrček – stával každý rok na stole – s voskovými svíčkami na konci větývek. A na stromečku pár ozdob (tu zvlášť krásnou mám dnes já) a stříbrných salonek pro nás děti.
Doplňuji:
Chtěla bych koupit klasické salonky – nechci marcipánové, želé, jogurtové Milka, s příchutí banánů v čokoládě ani Margot. Chtěla bych ty obyčejné – takový ten fondán s více příchutěmi politý čokoládou (nikdy nevíš, co ochutnáš :) ). Už asi pět let nejdou sehnat. Možná dýl… Vyšly z módy.

huxa

Také máme stromeček přeplácaný k sobě nepasujícími ozdoby, ale také jsou darovány od rodiny, známých a mají citovou hodnotu. sem tam na něm lze vidět i ty modernější třpitivé plastové řetězy, ale to jen, aby nešlo vidět, že je umělohmotný a nějak se zaplnilo volné místo, kam se nemohli umístit ozdoby. Také si každý rok strojím ministromek u sebe v pokojíčku a má čestné místo polevici notebooku :)

zzzzz

My jsme měli vždy umělý. Když jsem byla ještě hodně malá, tak jsme měli takový hodně zvláštní, na středovou tyč se šroubovaly takové štětky, vypadalo to jak na čištění lahví. V obchodech v té době moc na výběr nebylo. Pak se mamka nějakým zázrakem dostala na zájezd do Německa a přivezla krásný hustý stromeček. Bylo to koncem ledna, my jsme s bráchou z toho nového stromečku byli tak nadšeni, že jsme ho nazdobili a měli jsme ho do jara. Mamka ho každé vánoce zdobí dodnes.

Sůwa

Vzpomínky na stromečky už neřeším, ale ty salonky, nebo fondánové pralinky bych brala. Dokonce sbírám odvahu s o ně doma pokusit. Recept bych měla, ale svařit cukr na bublinu jsem ještě nezkoušela…

Damiana

zzzzz: Teď jsi mě dostala! Na „štětky“ si vzpomínám taky! Měla je teta a mám „s nima“ dokonalou fotku… Budu to muset zase zkouknout…:-)

Damiana

manon: No jo, klasické salonky…:-) a taky arabesky a sněhové věnečky… Pamatuji se, že salonky vždycky lemovaly „velkou kolekci“ od ROH:-) Byly pryč jako první a do nich pak umně zabalené právě kostky cukru…