vrbenska

Na jaký úřad se obrátit,když pronajímatel bytu nedodržeje podmínky nájemní smlouvy?

předem moc děkuji za odpovědi : maminka má pronajatý byt od města , bytový dům je postaven před 5ti lety , tři roky matka řeší s technickými službami daného města problém s plísní v bytě , technické služby mají správu bytu na starost , před dvěma měsíci jsme s maminkou zvedli lino a pod ním hrůza plíseň vlhko atd a to je byt i dům úplně nový , bydlí v přízemí , napsala jsem tedy po konzultaci s právníkem písemnou žádost městu o opravu bytu a zároveň finanční kompenzaci 20% z ceny nájmu za předchozí 3 roky ,matka poslední rok musí docházet na alergologii atd , po 14 dnech přišli z města a stavbyvedoucím na kontrolu bytu(dům je stále v záruční době) a matce slíbili že musí nejdříve položit nějaké destičky na podlahu aby zjistili odkud se vlhkost a následná plíseň bere , ale měsíc utekl a nic se neděje , navíc řekli při kontrole ať si zatím lehne vedle do místnosti,když jí to teda vadí , vzhledem k tomu že jí plíseň brání užívání bytu a nejspíš ji i ohrožuje na zdraví,zajímalo by mě jaký úřad kontaktovat aby město přinutil ihned jednat a nečekat až na tuhé mrazy,matce je 66 let,v bytě topí a v oknech sítě,čímž padá vina že by maminka nevětrala atd,navíc je plíseň z 99% jen pod linem , nevím tedy jestli kontaktovat ČOI , HYGIENU NEBO POLICII , děkuji vám vřele za odpovědi ( plíseň jsem pro jistotu vyfotila ať mám něco v rukou
Doplňuji:
ještě tím neplněním povinností pronajímatele myslím , že byt není řádně k užívání a dále maminka platí řádně nájem za 2 + 1 ,ale plíseň ji brání v užívání jedné místnosti(ložnice) a ještě když ji z města řekli ať spí zatím vedle v obýváku děkuji

Odpovědi
mosoj

Krajskou nebo Okresní hygienickou správu.

anonym

Znovu napiš na Město jako majitele bytu, že jste žádaly o nápravu ve věci nemožnosti užívat byt dle platné nájemní smlouvy, protože jeden pokoj je napaden plísní. Podotkni, že s příchodem mrazivého počasí je nutno řešit problém s plísní promtně. Technické služby požádejte o odstranění PVC a komplexní dezinfekci podlahy a případně i zdiva pokoje. Všechno provádějte písemně s tím, že budete žádat provedení veškerých opatření nejdéle do týdne.
V případě, že nedojde včas k účinné nápravě informujte Město o tom, že požádáte o závazný posudek nejbližší hygienickou stanici, s tím, že budete po ní chtít návrh hygienických opatření k nápravě současného stavu bytu a po majiteli bytu přiměřenou kompenzaci ve formě snížení nájmu.
Stěží ovšem půjde žádat o snížení nájmu do doby před datem, než jste závadu na bytě majiteli nahlásili. Tuto by Vám s nejvyšší pravděpodobností neuznal ani soud.
Snížení nájemného podmiňujte datem odstranění veškerých závad.
Pokud se nic nebude dít, doporučuji snížení nájemného o jednu třetinu s tím, že tuto skutečnost majiteli bytu předem oznámíte a zdůvodníte toto opatření nečinností příslušných orgánů.

anonym

Jak pravil mosoj,
k tomu si dodej a napiš na MěÚ tento text:
Podle ustanovení § 698 odst. 1 ObčZ má nájemce právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel přes jeho upozornění neodstraní v bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání. Užívání musí být zhoršeno podstatně či po delší dobu, toto je třeba posuzovat podle konkrétních podmínek každého jednotlivého případu.

Nájemci dále přísluší právo na přiměřenou slevu z nájemného za situace, jestliže nebyla poskytována plnění spojená s užíváním bytu, nebo byla poskytována vadně, a jestliže se v důsledku toho užívání bytu zhoršilo. Stejné právo má nájemce tehdy, nebyla-li tato plnění pronajímatelem poskytována rádně a včas. Tato sleva má sankční povahu, jde o odpovědnost pronajímatele za porušení jeho povinnosti zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu.

Zdroj: http://obcanske­.juristic.cz/93311/