FurbyStar

Na jakou stranu poteče vodní vír přesně na rovníku?

Jestliže napustíme mísu vodou na s. polokouli a dole ji vypustíme, dírou začne vytékat voda a zároveň se utvoří vír doprava a na j. polokouli doleva. Ale co když budu takto stát na rovníku co nejpřesněji to půjde?

Nejlepší odpověď
Funna

poteče rovnoměrně…tj. nebude se točit nikam…

Další odpovědi
mosoj

Není pravda, že se v důsledku Coriolisova efektu voda vypouštěná z vany nebo umyvadla stáčí vždy v jednom směru na severní polokouli a v opačném směru na jižní polokouli.[2][3] Ve skutečnosti je působení Coriolisovy síly o několik řádů menší než různé náhodné vlivy (například tvar nádoby, počáteční proudění vody) a jev je měřitelný pouze v laboratorních podmínkách. Pověru rozšířily i některé televizní seriály (například Akta X[4]). Navíc se toto nesprávné tvrzení objevilo v několika vědeckých programech a publikacích.[5]
Doplňuji:
Viz: Wikipedie.

Agneta

Když přitom řekneš čarovnou formuli, tak poteče do kopce :DDD

dnb

Měla by odtéct rovnoměrně pač zde žádná coriolisova síla nepůsobí. Není to pověra, tato síla má vliv nejen na odtékání vody, z meteorologického hlediska působí i na otáčení tornáda nebo tlakových útvarů. V rovníkové části se tak stabilní tlakové níže či výše s minimálně jednou uzavřenou izobarou nebo tornáda nevytvářejí. Znatelné to je i s prouděním větru, může totiž foukat jen ze západu či východu, nikoliv ze severu či jihu. Mosojovi(y) radím ať se tam zajede podívat osobně.

Banán88

bude se tocit doprava jelikoz Coriolisova sila ma na severu silnejsi ucinky nez na jihu, ovsem pokud by jste se pohybovala proti smeru otaceni zemske osy a dostala se tak na obracenou stranu od slunce v casech sobe rovnych v obou rovnikovych polohach tak by se vam mozna pokus zdaril a voda by odtekla bez znamky viru, ale tento pokus by jste si pravdepodobne nepamatovala jelikoz by jste upadla do bezvedomi a s nejvyssi pravdepodobnosti uz by Vas nikdo dohromady nedal .. hmm?
Doplňuji:
OK.. uz je to tu dve hodiny, to staci… vse co jsem napsal je nesmysl, ale zni to dobre ne? :) Teda citil jsem se u produkce nesmirne naslaply :)