ReHu

Na jakém principu fungují bezvrtulové ventilátory? Díky.

http://www.el­viapro.cz/dyson-bezvrtulove-ventilatory/t-342/

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak vidím to poprvé, ale vsadil bych se že tak úplně bezvrtulový nebude.
Ve stojanu bude něco jako rozeta uzavřeného ventilátoru, který bude foukat vzduch do trysek (direk) které jsou po obvodu kruhu a tím proud vzduchu získá
vysokou rychlost. Jelikož součin tlaku a rychlosti je konstatntní , sníží se kolem trysek tlak a to způsobí další nasávání okolního vzduchu .
Není to žádný revoluční vynález na podobném principu fungují rychloměry letadel nebo se podobnými čerpadly čerpá místo vzduchu tekutina. Pohonem potom bývá třeba tlaková pára nebo i ten vzduch. Záleží co je k dispozici.
V podstatě se jedná o pitotovu nebo venturiho trubici.
Doplňuji:
Nejedná se o žádné speciální proudění vzduchu , ale uplatnění bernoulliho rovnice v praxi !!!

Další odpovědi
Děda Louda

To, co popisuje marci1 jsou ventilátory s bezvrtulovým designem. Ve skutečnosti vrtuli obsahují, jen není vidět.
Větráky bez vrtule fungují např. na principu lamel rozechvívaných na základě využití piezoelektric­kého jevu.

briketka10

musela jsem přeložit zajímavý ventilátor – vidím poprvé :
http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.dyson.com/Fan­s/FansAndHeater­s/Fans.aspx&prev=/se­arch%3Fq%3Dair%2Bmul­tiplier%2Btechno­logy%26newwin­dow%3D1

arygnoc

KAŽDÝ ventilátor obsahuje vrtuľu.
i turbínový (veď turbína je v podstate vrtuľa, podobne, ako Archimedova skrutka – vrtuľa na čerpanie vody).

leda by sa jednalo o princíp kompresora (pumpa).

marci1

Bezvrtulové ventilátory využívají speciální technologie proudění vzduchu. Podstavec saje vzduch a na něm postavený prstenec, který ve svých záhybech vzduch strháváním okolního vzduchu několikrát ( některé až 15× násobí ) a v nepřerušovaném proudu jej rozhání do okolí.
Doplňuji:
http://www.de­signmagazin.cz/techni­ka/9761-dyson-uvadi-stylovy-vetrak-bez-vrtule-air-multiplier.html

honza19hk

každý větrák má vrtuli nebo turbínu