nnn1

Na jaké číslo volat? Když budu u dopravní nehody, kde je jediný člověk (řidič), a je zaklíněný v autě tak, že…

…je potřeba „těžká vyprošťovací technika“, aby se dostal z auta, na jaké číslo volat – 150 nebo 155 – hasiče, kteří toho člověka můžou vyprostit, nebo záchranku, kteří by udělali vše co mohou, aby člověk do vyproštění přežil?
Když hasiče(150), bude řidič rychleji z auta, a bude moci rychleji dostat kvalitní péči.
Když záchranáře(155), tak ti udělají vše, aby zůstal naživu, než mu budou moci dát kvalitnější zdrav. péči.
Protože předpokládám, že ti, kterým se zavolá, budou byť jen o jednu min. na místě dřív, tak co bude pro toho zraněného lepší: aby se dřív dostal z auta, nebo aby dřív měl profesionální první pomoc?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Je to celkem jedno, jelikož telefonní číslo 112, 150, 155, 158 je vlastně číslem integrovaného záchranného systému. I v případě omylu-zavolání na druhé číslo, se informace dostane na to správné místo. Já bych volal 112 nebo 155 a při podání informace o zranění bych neopomněl uvést zaklínění osoby.
I hasiči, kteří by přijeli na místo první mají kurz v poskytnutí první pomoci a některé nezbytné vybavení, takže by zraněnému pomohli.
Nejdůležitější je však zajistit nejprve životní funkce zraněného a teprve až poté uvažovat o jeho vyproštění.

Další odpovědi
janek66

Pokud zraněný dýchá a nestříká z něj krev je nejlíp zavolat na 112 a oni už si to vzájemně nahlásí a přijedou.Pokud nedýchá a nebo má tepenné krvácení tak když mu nepomůžete vy tak už asi nikdo!

Terryle

Myslím, že v takovým případě je nejlepší volat tu centrální linku 112 – oni už hasiče i záchranku zkontaktují a rozhodnou, koho tam vyslat, měli by to vědět líp. Ale zásadnější je asi záchranka. Vyprošťovací práce trvají hodně dlouho a pokud je řidič těžce zraněný, nemusí se vyproštění dožít. A záchranáři uměj poskytnout hodně pomoci i zaklíněnýmu člověku. Takže já bych asi volila záchranku. Ale ono to je prakticky stejně jedno – napřed zavoláte tam, pak tam, rozdíl je max. pět minut. A když vezmeš, že vyprošťování trvá většinou desítky minut, tak se už to zpoždění pět minut nezblázní…