tazalka

Na co zemřel K.J.Erben?

Na tuberkulózu nebo ji měl jen někdy před smrtí a zemřel přirozeně či jinak?

Nejlepší odpověď
annas

K. J. Erben měl od narození slabé plíce, byl neduživý, stále stonal, dokonce se u něho objevilo chrlení krve. Protože pracoval v archívu (uspořádal městský archiv), prach z různých spisů jeho chorobu zhoršoval, podobně jako pracovní vypětí kvůli nedostatku finančmích prostředků. Dokonce se přestěhoval do zdravější krajiny, ale záchvaty kašle nerustávaly, i když se střídaly s obdobím klidu.
Tedy práce v archivu, činnost překladatelská, ediční, sběratelská a umělecká a tělesná slabost Erbenův zdravotní stav znovu zhoršily a a urychlily jeho smrt. Zemřel ve 41 letech.