Agneta

Na co je „burčák“? Jak nebo k čemu se pije?

Proč se říká „burčák“ a čemu případně zdravotně prospívá?

Nejlepší odpověď
annas

„Burčáku se říká také "mléko starců“ a nikde ve světě si nenašel takovou oblibu jako u nás a v některých oblastech Rakouska a Slovenska. Mírně alkoholický sladký nápoj vzniká z vylisovaného vinného moštu, který po několika dnech zkvasí. Pije se během relativně krátkého období, kdy obsahuje optimální poměr ještě neprokvašeného přírodního cukru a alkoholu.

Díky přítomnosti kvasinek obsahuje hodně vitamínu B. Blahodárně působí na vlasy, nehty, pokožku, nervovou soustavu a díky slabému obsahu alkoholu i na srdce a cévy. Staří vinaři doporučují vypít burčáku tolik, kolik nám v těle koluje krve. Správný burčák obsahuje ještě o malinko více alkoholu než pivo, proto lékaři nevidí příliš rádi, vypije-li se ho příliš mnoho najednou. Čtyři a půl litru burčáku, proč ne, ale raději je rozložit do několika večerů."

http://www.no­vinky.cz/cesto­vani/277372-jak-poznat-dobre-mleko-starcu-burcak.html

V. Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí, že "burčák = ‘mladé, nevykvašené víno’. Asi od mor. burkať ‘bouřit,’ zvláště ze sna.
Machek uvádí stejně, jen řadí původ do oblasti moravskoslo

venské.

Ještě jsem zapomněla – zda se pije k nějakému pokrmu. Opět rada profesionála.

„Sladký burčák není odsouzen jen k „osamocenému“ popíjení.
Na prostřených stolech může dělat společnost nejrůznějším klasickým českým pokrmům. Podle šéfkuchaře restaurantu Le Papillon Radka Šubrta se s ním mohou skvěle doplňovat třeba tradiční rychlokvašky nebo vinné klobásy s kyselým zelím

Tříchodové menu Burčák – české menu nabízí bramboračku s hříbky, vepřový kotlet pečený na česneku s klobásou a šťouchané brambory a domácí bramborové taštičky plněné švestkovými povidly přelité ořechovým máslem."

http://www.ty­den.cz/rubriky/a­petit/k-burcaku-okurku-nebo-radeji-zeli_138843.html

Další odpovědi
gecco

Původ slova burčák tkví (podle Jiřího Rejzka) ve slovu „burkať“ – tedy bouřit, zřejmě podle jeho fyzikálních vlastností…
😉
Dál budu popisovat dobrý burčák…
Zdravotně prospívá tím, že

  • obsahuje hodně vitamínů
  • obsahuje živé kvasinky (upravuje mikroflóru střev)
  • obsahuje hodně fruktozy a sacharozy (lehce stravitelné cukry)
  • při zkonzumování většího množství pročistí střeva (´vypláchne´ jejich obsah)

😉
Pije se lehce, následky ale mohou být krátkodobě ´těžké´…
😉
A „na co je“?

  • aby vinaři vydělali
  • aby si i vinaři pochutnali

😉
Z běžně produkovaného burčáku se poté víno nedělá…

ReHu

Na co je? Na dobrou náladu.
Jak se pije? Normálně, jak by se měl pít?
K čemu se pije? Podle chuti. Je celkem sladký. Většinou si průběžně zobeme klobásky, sýr s pečivem a pod
I kdyby neprospíval, pochutnám si. Je jen jednou do roka.

anonym

U mě je burčák na h…o,když napiju,tak jdu,proto ho nepiju a nejdu.

ReHu

Jugare, já piju a nejdu 🙂 🙂 🙂

anonym

Jdeš,ale dýl…