BANAN93

myslíte že všichni lidé vidí barvy stejně ?

třeba jako koukneme na modrou barvu a on řekne také že vidí modrou barvu, ale třeba jí vidí úplně jinak, ale ví že je to modrá :D (myslím, že na toto téma byla i nějaká studie ohledně lidských povah)
Někdo může říct že spektrum světla má jen určitý omezený počet barev, ale třeba někdo vidí barvy (svýma očima a mozkem) které my ani neznáme ..... To je SCI-FI co ?

Nejlepší odpověď
led

Je rozdiel medzi videním a vnímaním. Pri videní je dôležitá aj súhra oka, zrakového orgánu videnia a mozgu, centrálnelo orgánu vedomia. Niekedy vplyvom zdravotných porúch táto spolupráca funguje len čiastočne, či nefunguje vôbec – vidíme zle, prípadne nevidíme. Ale napriek tomu farbu i svetlo môžme vnímať pocitovo.
Vedomé rozpoznávanie farieb je otázkou videnia a vedomia. Ake chceme správne pomenovať farbu musíme ju poznať a vidieť. Farbu ale možno vidieť aj inak, vnímať zmyslovo, pocitovo (určite sa vam stalo, že pri pohľade na krásny slnečný svit v prírode, ste pocítili radosť, krásu).
Stupeň videnia a vnímania je rôzny pre každého človeka.
Doplňuji:
nedá mi trochu poopraviť Titusa, základné farby vnímané okom sú (RGB) červená, zelená, modrá a nie ako sa myľne domnieva veľa ľudí (CMYK) žltá, modrá a červená…
„Podľa najznámejšej teórie existujú tri druhy čapíkov v sietnici oka, pričom každý z nich reaguje na inú časť viditeľného spektra. ”Modré” čapíky majú maximálnu citlivosť pri svetle s vlnovou dĺžkou asi 430 nm, ”zelené” pri vlnovej dĺžke 550 nm a ”červené” asi pri vlnovej dĺžke 580 nm (obr.1). Čapíky však dokážu s menšou citlivosťou registrovať svetlo rôznych vlnových dĺžok. Tak vzniká kombináciou a rôznym stupňom stimulácie čapíkov farebný vnem. Napríklad, ak sú svetlom istej frekvencie rovnako stimulované červené a zelené čapíky, mozog to vyhodnotí ako žltú farbu. Ale ak sú červené čapíky stimulované silnejšie ako zelené, vnímame oranžovú farbu. Zrak pritom nemá schopnosť rozlišovať jednotlivé farby v zloženom spektre. Tým sa líši od sluchu, ktorý dokáže rozoznať jednotlivé tóny v akorde.“
http://www.1sg­.sk/~pkubinec/far­by.html
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Fa­rebn%C3%BD_mo­del
dokument word na stiahnutie:
http://ii.fmph­.uniba.sk/~re­brova/papers/re­brova-farby-kapitola.pdf

Další odpovědi
zjentek

žádné scifi. Vidění je taky jen EM vlnění a záleží na tvé citlivosti co budeš vidět. Začínám být přesvědčený,že ta citlivost nějak souvisí s jemnohmotným tělem. A u člověka je to mysl, inteligence a vědomí.

anonym

Zcela určitě je vnímání barev individuální záležitost. Barvoslepí vlastně vidí také „barevně“. Jejich svět je údajně o různých odstínech šedozelené barvy. Nesporně tu velmi důležitou roli hraje stav očí, mozek, celkový zdravotní stav a celá řada dalších faktorů. Jedním z nich je i momentální stav počasí.
Také se mi kdysi stalo, že kamarádka obdivovala mé „tyrkysové“ šaty a já si kupovala látku zelenou a bylo to uvedeno i na visačce. Ani švadlena neměla problém s barvou, až ta kamarádka.
Pokud jde o barvy, tak se k nim vztahuje vícero věrohodných i podivných tvrzení. Například je trend určovat, která barva je nejbližší jednotlivým znamením zvěrokruhu, která charakterizuje jakou povahu, jakou dotyčný jednotlivec potřebuje mít ve svém okolí nebo na oblečení, aby mu fungovaly všechny čakry atd.

anonym

možné to je, oko vnímá 3 základní barvy a další barvy se vytvoří skládáním těchto 3 barev: žlutá, zelená a červéná. Barevné vidění lidského oka zprostředkují receptory zvané čípky trojího druhu. zvířata mohou mít třeba 2 nebo 4 čípky v oku, což jim umožní vidět svět jinak než ho vidíme my. Barva objektu záleží na jeho fyzikálních vlastnostech a na vnímání pozorovatele. Z hlediska fyzikálního můžeme říci, že povrch má barvu světla, které odráží nebo vyzařuje. V případě odrazu závisí na složení spektra dopadajícího světla a na tom které složky spektra tohoto světla povrch odráží a které pohlcuje a s jakou intenzitou. Stejně tak záleží na úhlu pozorování objektu