Psychotic

Myslíte, že starší lidé někdy přestanou nadávat na „tu dnešní mládež“?

Už Sokrates ve starověkém Řecku říkal, jak mladí nectí stařší ani své rodiče, jak se mají „správně“ oblékat, jak mají mít účesy… jak to celé spěje do kopru.

Teď jsme tady, o 2,500 let později, nic v kopru není, právě naopak – lidská práva, základní svobody atd… ale stále jsou tu takoví jako uživatelé „dudu“ a „quentos“, kteří (u jedné z předchozích otázek) opakují to samé jako on.

Myslíte, že lidé někdy přijmou, že co je „morální“ a „řádné“ se dynamicky mení, a naučí se to tolerovat? Že slepou poslušnost k autoritám a respekt ke starším, jen proto že jsou starší, třeba někteří lidé nepovažují za to „správné“ pro svoje děti?
Doplňuji:
Arygnoc: odpověd máš v diskuzi.

Nejlepší odpověď
anonym

Ne – nikdy nepřestanou – selektivní paměť (tedy to,že člvěk negativní zapomíná) je přirozenou součástí lidské povahy.
😉
Za našeho mládí byla i tráva zelenější – a za mládí našich rodičů rostla tráva jako stromy…

Další odpovědi
fcoop

............. ale stále jsou tu takoví jako uživatelé „dudu“ a „quentos“, kteří (u jedné z předchozích otázek) opakují to samé jako on...........­........no,mys­lím,že jsi jim složil Poklonu.

Nebo si myslíš,že Sokrates byl hlupák?

Všechno se opakuje,drtivá většina všeho tady už byla.

  1. mládí
  • utváření se vlastní názory, hledání vlastní identity, snaha odpoutat se od rodičů
  • důležitější roli než rodina hraje parta kamarádů, vrstevníků , příprava na budoucí povolání studiem
  • dokončení fyzických změn organismus započatých v pubertě, příprava na převzetí role dospělého
  • odpoutání se od primitivní skupiny (rodiny a závislosti na rodině), hodnotové orientace
  • může se projevit prožitek krize dospívání, který je způsoben různou rychlostí biologického, psychického, fyzického vývoje

http://zsv-maturita.blog­spot.cz/2011/05/9-zivotni-cyklus-rodinny-cyklus-zaklady.html

dudu

Určitě nepřestanou, ale dnes je problém jinde – v tom, že velká část společnosti začíná degenerovat a ztrácí schopnosti nutné k přežití v extremních podmínkách. Dříve nebo později v tom našem tzv. civilizovaném světě vzniknou kvůli nespravedlivému dělení majetku revolty a dojde k oslabení obranyschopnosti. Toho jako první využije lůza a pak postupně brutální silou nadvládu získají šiřitelé islámu.

quentos

Ne – a to z prostého důvodu: protože s mládeží to podle současných trendů bude jen horší a horší. Zatímco za mého mládí to byl od starých lidí povětšinou jen takový povzdech nad konkrétními případy, dnes je jejich nadávání všeobecné a zcela oprávněné: zatímco před dvaceti lety totiž měli mladí úctu ke stáří alespoň nějakou, dnes nemají žádnou. Naopak se, bohužel, k nám dostala „americká“ výchova – na děti se nesmí sáhnout a mohou všechno. „Kult dítěte“. Potom taky ty děti podle toho vypadají – viz trefné shrnutí v otázce od uživatele „dudu“ http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/probuh-je-tohle-pravda .
Prozradím vám tajemství: já zas nejsem až tak starej – je mi třicet, tudíž to není zas až tak dávno, co jsem ve věku té dnešní mládeže sám byl. O to větší šok je ovšem pro mě zjištění, jak DRASTICKÝ rozdíl mezi dnešní a tehdejší mládeží je.

Agneta

Nepřestanou, nebot´ mají svoje zkušenosti a vědí tedy o čem mluví. Je to tedy jen o věku.

arygnoc

nie je hodno úcty, že vás, nevďačníkov, niekto splodil?
nie je hodno úcty, že pre vás niekto vytvoril to, čo užívate?
nie je hodno úcty, že vás chce niekto niečo naučiť (lebo tí „neprajní“ starci raz pomrú a VY budete musieť robiť to, čo robia oni teraz [i pre vás])?
nie je hodno úcty, že vám predávajú vlastné skúsenosti?

nie sú hodní úcty?

čo ste dokázali, mládeži?
nekritizujte, ukážte, že to ide lepšie.

ľudské práva a slobody sa nemenia – právo na život je prvé právo, od ktorého sa odvíja ostatné, a na to stačí dodržiavať:

4. Cti svojho otca a svoju matku, aby si dlho žil na zemi…!
5. Nezabiješ!
6. Nescudzoložíš!
7. Nepokradneš!
8. Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!
9. Nepožiadaš dom svojho blížneho, ani nepožiadaš manželku svojho blížneho.
10. Nebudeš žiadostivý majetku blížneho svojho a všetkého, čo je jeho, ani jeho sluhu, ani jeho slúžku, ani vola, ani osla, ani nič, čo je tvojho blížneho!

na to netreba ani filozofov, to sú proste tie tebou nenávidené skúsenosti, tá úcta – bolo to morálne pred 2000 rokmi (a i predtým), je to morálne i dnes.
a pokiaľ chce ľudstvo prežiť, budú to morálne pravidlá ešte hodne dlho.

kapišto?
dokážeš to?

nepleť si morálku s úchylnostiami (homosexualita, narkománia, sebapoškodzovanie, …, ale i vojny, ničenie svojho životného prostredia, génové inžinierstvo, oplodnenie in vitro, …), lebo IBA TO je to, čo sa podľa teba dynamicky mení a čo nikdy nebolo považované za morálne a riadne.

:-Q
Doplňuji:
už iba doplním ohľadne tej úcty sploditeľom (s ohľadom na diskusiu):

  • museli ťa kŕmiť
  • museli ťa šatiť
  • museli starať o to, nech si v teple
  • no, výchova sa im moc nepodarila.

to všetko trvalo roky.

ale za tvoju „úctu“ k nim ťa mali radšej pohodiť na smetisko hneď, ako si sa narodil.

to by si potom toľko kecov nemal – totiž ICH úcta k TVOJMU životu im to nedovolila, bohužiaľ.

:-Q

cochee

Anarchie už tu ale byla taky. A je třeba si uvědomit, že mezi opakem toho, cos napsal – slepá poslušnost k autoritám a respekt ke starším – a totálním nerespektem nikoho a ničeho včetně sebe sama je velmi uzounká hranice. Pak totiž nastoupí právo silnějšího.

Stingo

Stejně tak na dnešní starce nadávali jejich rodiče a prarodiče. To je koloběh života.

kuros

Podle mě jediné co se nemění je poměr těch, kteří úctu mají ve srovnání s těmi druhými .Protože i přes to všechno, je ve společnosti poměrně dost mladých, kteří si rodičů a starší generace váží.

MK44

Nikoli, nepřestanou. A to proto, že zestárnete, převezmete štafetu a budete zase Vy nadávat na mladší generace. O tom, jak oprávněně, rozhodne i to, jak Vy osobně budete na následující generace výchovně působit. Tedy, jak jim půjdete osobním příkladem v úctě ke stáří.

Ztrátě sil se ve vyšším věku neubráníte. To nám v mládí, z důvodu nedostatečných zkušeností a neschopnosti/ne­možnosti se vžít do „kůže“ seniora, nedochází. Proto máme tendeci hnát svět sebevědomě kupředu. Někdy ve směru kladném, jindy do průšvihu, avšak často bez ohledu na to, že vyšším věku nejsme schopni se změnami držet krok. Nic proti pokroku lidstva k lepšímu, ale je nutné, aby i za změněných podmínek žili senioři důstojným životem. Z výše uvedeného důvodu je nutné k takovému uvažování mladé vést. A dochází-li ve společnosti k jevům, jako je přepadání důchodců na ulici nebo to, co je obecně známo jako případ „šmejdi“, buďte si jist, že se ve stáří „unadáváte“. ☹

Nevíteto?

Ne, nepřestanou

Nechápavé

Ne..Podle mě jen závidí..

lota

Myslím, že to patří k člověku, to nadávání. Ale musím říct, že se často setkávám i s tím, že mladí nadávají na starší, tak je to takové vyrovnané…

VaKo

Ale oni nemají na co nadávat oni „tou dnešní mládeží“ také kdysi byli :D

ano nym

ach jo, ta dnešní mládež, s těmahle blbýma otázkama…

zjentek

quentos: třicet jo ..ár jů džouking?

zjentek

cochee: právo silnějšího je naprosto přirozené ..přeci ti nebude vládnout někdo, kdo v tvejch běžnejch životních podmínkách nepřežije ani pár dnů :o

Psychotic

Proč by neměl? Schopnos t přežít v anarchii přecení nijak nekoreluje se schopností vládnout. Kromě toho „přirozené“ neznamená dobré nebo morální, ve většině případů je to úplně naopak.

zjentek

schopnost vládnout neexistuje. Existují pouze jedinci, kteří nechtějí přijmout odpovědnost za svůj vlastní život ..a to se nebavím o těch, kdož jdou na policejní školu, nýbrž o tý mase, potácející se v kruhu někde u vás na náměstí :o

Psychotic

Nějak nechápu, o jaké mase mluvíš.

Psychotic

*přece nijak

Psychotic

Splodil? Není.
Vytvořil to, co užívame? Pouze pokud stvořit to pro nás byl úmysl. Že někdo náhodou byl naživu ve stejnou dobu, když někdo jiný dělal něco důležitého, není úctyhodné.
Chce někdo něco naučit? Ano, pokud to nedělají proti naší vůli.
Předávají zkušenosti? Ano, pokud ty zkušenosti k něčemu jsou a za předpokladu, že jsou správné.

Nejsou hodní úcty? Sami o sobě ne.

I kdybychom (my mladí) nedokázali nic (což je těžké, v politice jsou jen ti nad 40), neznamená. A neboj, my ukážeme, že to jde lépe 🙂

Pravidla vymyšlená bohem – genocidálním homofobním otrokářským megalomanem bych do toho radši netahal 🙂

Morální pravidla se vyvíjejí. ty z roku 0 jsou odporné. Ty z roku 1980 jsou méně odporné, ale pořád nespravedlivé.

Nekapím. Stejně jako ty nekapíš mě.

Ale vzhledem k tomu, že sebepoškozování nebo homosexualitu považuješ za „úchylnosti“, to svědčí, že bavit se s tebou o morálce nemá moc smysl, že?

:-Q

arygnoc

skutočne, ako vidím, niečo ako úcta u teba sa asi neprejaví, asi iby preto, že nevieš čo to je.

  • ideálne by blo, keby si mohol beztrestne svojich sploditeľov zahubiť.
  • skutočne, niekomu predávať vedomosti a skúsenosti nemá zmysel – blbec je a blbcom ostane.

čo sa týka tých >pravidiel vymyslených bohom< – vymyslel ich človek, a nie boh, to iba múdri nevzdelaným tupcom (podobným tebe) chceli povedať – tak to bude a basta! (a to platí i pre teba)

neexistujú pravidlá, ktoré by vyhovovali VŠETKÝM, preto sú správne tie, ktorých dodržiavanie sa rokmi/stároči­ami/tisícroči­ami osvedčilo (včítane tých pár, ktoré, ako si myslíš, napáchal boh)

sebapoškodzovanie i homosexualita SÚ duševné choroby.
nemá to s morálkou nič spoločného.

:-Q

Psychotic

Možná u vás v Maďarsku „duševní nemoc“ definujete jinak 🙂

arygnoc

no vidíš, mudrlant, ani jazyky nevieš rozoznať a chcel by si, aby na teba niekto nenadával, aby sui ťa vážili.
obávam sa, če povrch tvojho mozgu sa štruktúrou blíži povrchu biliardovej gule.

:-Q

arygnoc

a to pokladáš za normálne, keď je niekto počmáraný ako komiks alebo autobusová zastávka?

to pokladáš za normálne, keď ťa niekto obrába do kakaovej dieročky?

prepáč, normálnosť si predstavujem inak.

:-*Q

Psychotic

Já nechci, aby si mě někdo vážil pro nic, to ty chceš, abych vzdával úctu lidem, jejichž jedinou zásluhou je, že se díky modernímu zdravotnictví dožili vysokého věku.

Považuji to za společensky přijatelné. „Normální“ lze chápat dvěma způsoby – většinové nebo běžné.

Tak či tak by ses měl čertit i nad lidmi se zrzavými vlasy (1% populace), co si to dovolují se neobarvit. Tak či tak skrze lidi, kteří se nebojí postavit se konvencím se společnost vyvíjí. Žena v kalhotách před 50 lety byla „nenormální“, jak říkáš, dnes už není a všichni jsme pochopili, že na ženách nosících kalhoty není nic špatného.

Takže nenormálnost asi nebude to, co ti vadí, hm? Vypadá to jako zoufalá snaha o ospravedlnění iracionální nenávisti, kamaráde 🙂

gagaga

ja uz jsem asi taky "starsi " , ale nenadavam :p
mam kolem sebe same vzdelane a slusne lidi
i sportovce , kteri me ( zrovna dnes) – ( starou babu ) nuti na 30 km na kole !
tak se mejte ..a vecer snad (jestli preziju ) ahoj ! :)

  • iv-

led

Aká stará, len pred nedávnom ste mali 96… a to predsa nie je 100, aby ste mali nárok byť stará baba… :)

Psychotic

fcoop: Socrates žil před 2,500 lety. Asi nebyl hlupák, ale inteligence neznamená, že máte pravdu nebo že nepodléháte předsudkům. Aristotelés také nebyl hlupák, přesto drtivá většina jeho teorií o světě byla mylná.

mosoj

A ty tu pravdu máš ?

Psychotic

Třeba mám, třeba nemám. Jen poukazuji na nesmyslnost slov „Byl snad Sokrates hlpák?“

arygnoc

nie.

ale podľa teba všetci, ktorí sú múdrejší od teba, sú hlupáci.

porozmýšľaj, či to nie je naopak.

:-Q

Agneta

:DDD