bolak

Myslíte že léčit některý dědičný choroby je pro vývoj lidstva dobrý?

Co když se v budoucnu nějaká taková nemoc díky tomu tak rozvine, že už ji nebude momožný léčit a zjistí se že už to má celá zakódovaný v genech celá planeta a všichni se stanem bandou degenerů? Co když místo aby už od počátku zůstali jen ty odolní, aby se to nějak normálně, přírodní cestou vytřídilo, oddělilo zrno od plev už tehdá v základní části, se stane to, že už v playoff zbudou samí mrzáci a lidstvo pude do kytek…

(PS: já na to žádný názor nemám, proto sbírám názory ostatních, abych je mohl v budoucnu vydávat za své :)

Nejlepší odpověď
Pájo

Je to genetická zátěž, která se na lidstvo nabaluje… ale kdo by jisté smrti dobrovolně vydal svého partnera, děti, rodiče, přátele… známé?
Těžká to věc.
Věřím, že lékařské objevy, metody, postupy a technika půjdou nezadržitelně stále vpřed.
Doplňuji:
patmull
Na dotazu není nic rasistického, je to všeobecně známým faktem a ožehavým tématem hlavně pro odbornou veřejnost. Od myšlenky léčit geneticky podmíněná onemocnění lidí není vůbec daleko k činům a realizaci samotné. V tomhle ohledu musí vědu „brzdit“ etika. Kde je ta hranice, kam můžeme ve jménu pokroku a léčby jít?

Další odpovědi
patmull

No to je docela silné kafe, ten tvůj dotaz, myslím, že hraničí s rasismem a se sprostým sobectvím, či jak to mám nazvat. Navíc, že by taková situace nastala je, řekl bych naprosto nemožné, protože i kdyby se nějaká taková nemoc objevila, nemohla by se rozšířit na všechny lidi planety. To je jako bys tvrdil, že budou nakonec všichni lidé mít Fenylketonurii. Sorry, ale dříve bych si dotaz raději více promyslel 😉.

anonym

Ty asi budeš fandit Spartě, což?

venkovan

Tuto otázku si polož s i zároveń odpověz až budeš mít rodinu a zjistí, že třeba vaše dítě je zatíženo nějakou genetickou, ale již léčitelnou poruchou.
S ohledem na fakt, že stále dnes se v lidské populaci drží velmi zákeřné geneticky přenosné choroby, prakticky od počátku vývoje lidstva, tak to dělení zrna od plev neproběhlo ani v době, kdy lékařská věda prakticky byla na minimální úrovni.
Jinak co popisuješ je možná varianta zániku jedné větve lidské populace. Nicméně hned tak k tomu nedojde.

kuldatomas

Já si myslím, že lidstvo na svou moderní medicínu jednou (za pár stovek až tisíců let) šeredně doplatí. V přírodě normálně jakkoliv poškození jedinci zemřou, ale různě geneticky defektní lidé ne jenom že nezemřou, ale dokonce se mohou dále množit. Společnost jim po celý život vyplácí důchod a dokonce pomůže s asistovanou reprodukcí. Tím ale jde proti přírodnímu výběru a evoluci a časem to na lidstvu zanechá velmi vážné následky

anonym

pokud je to v genech, tak jsem na odpis
Doplňuji:
určitě, eliminují se jedinci, kteří se nechtějí podvolit a jedou si po svém, což je nepřijatelné pro ideální komunitu.

balca

určitě ano,pozměnit geny

bolak

Pájo: jo, tím sem si taky jistej že půjde medicína vpřed, otázkou ale je, jestli „vpřed“ nebude nakonec znamenat zánik :)

venkovan

Medicína půjde vpřed jen do výše ekonomických možností společnosti. když začnou převládat nemocní nad ekonomicky činnými lidmi, tak se ekonomika zhroutí. A potom nastane celkem přirozený výběr. Kde budeš sám stát poznáš – třeba se i u tebe najde genetická zátěž.

Pájo

I to se může stát.