Myslíte, že by zlatník za nemalý peníz zhotovil klenoty, které jsou popsané v dodatku otázky?

Podle obrázku s popiskem práce dole by mu to teoreticky stačilo? Suroviny by byly dodány pokud by je neměl.
Nějaký zkušený zlatník co má zlaté české ruce. Jak se říká – Co Čech, to prý kutil.

Samozřejmě kufřík plný peněz by byl dodán předem.

Zde je popis práce:

Svatováclavská koruna má podobu zlaté čelenky, složené ze čtyř dílů. Každý z těchto dílů má na vrcholu velkou lilii. Čelenka je zhotovena ze zlata o ryzosti 22 karátů. Díly jsou nahoře spojeny dvěma příčnými pásky (kamarami) o šířce 4 centimetry, které jsou v místě svého překřížení (na vrcholu) osazeny křížkem. Kamary jsou zhotoveny ze zlata nižší ryzosti (19 až 20 karátů) než čelenka a byly posázeny dvojicemi 30 zelených smaragdů a rubínů. Pásy pocházejí ze zlatého opasku, který byl svatebním darem Blanky z Valois, snad od jejího nevlastního bratra, francouzského krále Filipa VI. Jednotlivé části koruny jsou spojeny zlatými závlačkami. Koruna je osazena 96 drahými kameny a perlami, z nichž nejvzácnější je červený kámen, zřejmě rubelit (donedávna považovaný za rubín), o rozměrech 4 × 3,7 cm na čelné straně. Celkem bylo použito 19 safírů, 30 smaragdů, 44 spinelů, 1 rubín, 1 rubelit (donedávna považovaný za rubín), 1 akvamarín a 20 perel. Do křížku na vrcholu byl údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista, který Karlu IV. daroval francouzský král Jan II. Dobrý. Na zlaté obroučce křížku je vyrytý latinský nápis HIC EST SPINA DE CORONA DOMINI (Toto je trn z koruny Páně).

Koruna váží 2358,04 gramů, lilie dosahují výšky 19 centimetrů, průměr čelenky je 19 až 21 centimetrů.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svatov%C3%A1clav­sk%C3%A1_koru­na

Nejlepší odpověď
cochee

Ano, šlo by to. Jak se říká za peníze v Praze dům.

On už to totiž někdo dávno vyrobil. Na výstavách našich korunovačních klenotů se vždy ukazují kopie, ne originály.

Další odpovědi
led

Jiná odpověď.

Nie, mohol by vyrobiť nanajvýš kópiu.
Svatováclavská koruna je jedinečná nielen vo svojej finančnej hodnote, jedinečnosti použitých klenotov, spôsobe výroby a umeleckom poňatí, ale aj vo svojej nezameniteľnej historickej hodnote. Jej legálne kópie sú evidované a možno ich použiť len za presne stanovených podmienok – výstava, film a podobne.

dubraro

Jiná odpověď.

Technicky, řemeslně vzato by to současný zlatník nepochybně dokázal.
Etické otázky spojené s výrobou kopie známého a historicky cenného předmětu pomíjím.
Nedovedu si ale dost dobře představit, jak by někdo výrobci dodal například trn z Kristovy koruny.

cochee

http://www.ty­den.cz/rubriky/re­lax/ostatni/be­dlovi-vyrobili-uz-tri-repliky-svatovaclavske-koruny_400515.html

http://www.obec­nidum.cz/svato­vaclavska-koruna-1404042165.html (čtvrtý a poslední odstavec)

A jiné.

led

cochee, ale aj vo vašich odkazoch ide o kópie Sv.V.koruny, nie o zhotovenie klenotov, viď znenie otázky

cochee

Tomu, zdá se, nerozumím. Svatováclavská koruna je jen jedna, každý další pokus o její zhotovení (a to minerz chtěl, že ano?), ať už povedený nebo ne, by měl/má za výsledek vždy jen kopii originálu. Souhlas?

led

Ano