jupitehans

myslíte ža mnoho válek může náboženství a jejich víry

Doplňuji:
Myslite že za mnoho válek může právě náboženství a náboženské víry

Nejlepší odpověď
annas

Na otázku myslíte, odpovídám: ,Nejenže myslím, ale dokonce o nich vím z historie.

Našla jsem Náboženské válkyl. Můžete si některé války oživit.

http://www.ien­cyklopedie.cz/na­bozenske-valky/

"Představa, že vedení válek a s tím spojené zabíjení lidí může být spravedlivé, ba dokonce naléhavě přikázáno, má v dějinách náboženství dlouhou tradici. V islámu například je džihád dokonce povinností muslimů ve snaze o šíření jejich náboženství.

Křesťanství zaujímalo zpočátku odmítavý postoj k válkám a proti nim stavělo lásku k nepřátelům. V té míře, jak se křesťanství v Evropě stávalo státním náboženstvím, měnil se také postoj církve. Války, vedené státní mocí, se prohlašovaly za náboženské, účast na těchto polních taženích za povinnost. Známým příkladem náboženských válek jsou křížové výpravy, reconquista ve Španělsku, třicetiletá válka, války turecké v 16. – 18. stol., z islámského světa pak nesčetné násilné spory mezi stoupenci různých islámských proudů.

Jasné rozlišení náboženských válek je často těžké, protože náboženský prvek byl často úzce spojován a mnohdy i zneužíván, aby zakryl mocensko-politické a jiné nenáboženské motivy."

Další odpovědi
ivzez

Ne.
Víra v Boha ani náboženství nejsou schopny rozhodovat,
nemohou vyrábět zbraně ani mezi sebou válčit.

Za všechny války mohou lidé, kteří svou motivaci skrývají,
případně „omlouvají“ mj. právě vírou nebo náboženstvím.

Za většinou válek stojí lidská touha po moci a majetku,
často schovaná pod „náboženskou motivaci“.

Za mnoha válkami stojí mylná interpretace
Božích přikázání a Božího záměru.

Náboženská netolerance, nesnášenlivost, řevnivost, „šíření náboženské
osvěty“, … to vše je záležitostí církví (= společenství lidí), nikoliv víry nebo náboženství.

Banán88

.. dle meho uvazeni, je to predevsim v lidske hlouposti, nechci znevazovat zadna nabozenstvi, spis si myslim, ze kazda dobra myslenka, byla u zrodu rychle zneuzita. Jezis tvrdil, ze k vire netreba svatostanku a ejhle, chramy a kostely jsou na svete. K tomu odpustky a ruzne vypravy v duchu udelat z „barbaru“ krestany… Nadale tak velmi diskutovany a podcenovany Islam, v nedavne minulosti zeny muslimky nejake zahalovani nikterak zvlast neznaly, muslimsky svet byl podobny krestanskemu (berte s nadhledem prosim) a ejhle, najednou takove radikalni zmeny?
Pochopitelne jsem si vedom, zla ortodoxnich vyznani. Ostatne nasi predci by se otaceli (slabe slovo) v hrobech kdyby videli Evropu dnes. Tu Evropu kvuli ktere byly prolity nespocetne hektolitry krve. Tolik branenou pred najezdy Islamskych hrdlorezu.. No ale co uz, nekdo se rozhodl byt humanni a tolerantni a dnes se opet krvaci, ovsem zatim pouze jednostranne (Evropa) ..

Jestli nabozenstvi muze za valky? Jak se to vezme, tohle si netroufam soudit (jsem neverici), ale rozhodne za to muze jiz zde zminena ekonomika (viz gecco) a pak ta neutuchajici hloupost :)

gecco

Asi tak za polovinu (druhá polovina má ekonomické důvody) – resp. – ve většině válek jde kombinaci těchto dvou motivací.
Malé procento pak má důvody jiné (třeba Trójská válka).
😉

Agneta

Tak kdybych si teď vybrala ze všech nynějších odpovědí tu esenci, tak by vznikla pěkná odpověď, ale nejsem marci1 (možná to ještě udělá):DDD

Teď v duchu otázky : Dokonce více než mnoho!:D – V Evropě se to ale týká jen „středověké“ minulosti – tedy až po třicetiletou válku:D

Asi dost sleduješ novinky ze „středověkého světa“ – neber ty lháře od Reuters tak vážně ! :DDD

PetrXY

Ano, myslím.

arygnoc

všetky vojny boli a sú ideologické a medzi ideológie patrí i náboženstvo.
teda áno.

ale doporučujem nepliesť si náboženstvo a vieru, jedná sa o dve diametrálne rozdielne veci.

;-Q

Nevíteto?

Ano… ☹