J_K

Myslíte si, že platí: „Všichni jsme odboráři, tak si budeme tykat“?

Použil jsem větu z filmu „Anděl na horách“. Jinak také nejsem odborář. Myslím si ale, že o tykání druhému nerozhoduji já, ale ten druhý. Kdysi pro slušné chování platil kodex vytvořený panem Guthem-Jarkovským, který mimo jiné pro tykání definoval několik zásad. Myslím si, že nějaký, asi zjednodušený kodex by měl platit i dnes. Překvapila mě suverenita těch, kteří si myslí, že o tykání ‚mnou‘ druhému rozhoduji ‚já‘.

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud mylíš „odboráře“ doslovně, nemám tucha…
Ale pokud máš na mysli to, že si lidé nějak propojení často tykají, ano – souhlasím…
___
Např.: Su vodák – a na vodě, automaticky, tykám komukoli a bez ´dovolení´ (dtto v jeskyni či na skále)…
Tady (Odpovědi) tykám s jedinou výjimkou také všem (a bez dovolení) – a ta výjimka je vynucená pro mne nevhodným chováním onoho jedince).

Další odpovědi
annas

S tímto sloganem jsem se u odborářů nikdy nesetkala, ale jen s tím, že členové KSČ si povinně tykali. Ale byl to zásah do soukromí, nedodržení hranic osobní svobody a vůle.

Ddnes už nejsou všichni zaměstnanci odboráři, takže se domnívám, že docela neplatí. Kromě toho ve vztahu k minulosti získaly „revoluční odbory! punc "přisluhovačů“ režimu. Ve všech organizacích nejsou odborové organizace.

Jsem přesvědčena,, že každý se může rozhodnout, zda si bude s někým tykat, nebo si budou vykat, samozřejmě v souladu s etiketou.

Něteří jedincii mají potřebu si s někým začít tykat třeba hned při prvním setkání, jiní zase si chtějí udržet vykání co nejdéle.

Mnohy jde o udržení odstupu, jindy o výraz zdvořilosti atd. Často rozhoduje cit, jindy si netroufnou tykání nabídnout … ale vždy je třeba dodržet pravidla etikety.

Bohužel, tykání třeba i zde na Odpovědích vede k větší troufalosti, jistému zneužití „rovnosti“, netoleranci, nerespektování úcty k pohlaví a věku, svobody apod. Tito jedinci vycházejí zřejmě z toho, že je snadné říct „ty vole“ než vy vole"!

Myslím si, že při tykání i vykání by mělo jít o respekt k osobnosti druhého, tedy o dodržován etikety, morálních pravidel, ohledupnost, zdvořilost atd.

dudu

V tomto jsem rozpolcen neboť na jedné straně vykám lidem, kterých si vážím, ale též zásadně vykám všem, které si chci udržet od těla kvůli jejich charakteru.

anonym

Tykám vykám jak chci a komu chci, nemám ráda lidi, až na pár vyjímek a taky nechápu, že někteří staří lidé se chovají jako by jim všechno patřilo a myslí si bůh ví jaké nemají všestanné zkušenosti…

…tady už žádná jednota prakticky neexistuje a existovat nikdy nebude, tak proč bych si měla od někoho nechat plkat jeho osobní nesmysly na hlavu a neustále někomu lézt do zadku, mě taky nikdo nevěří, tak proč já bych věřit měla?Já se můžu akorát přispůsobit komu,čemu mám a snad i chci.

Samozřejmě najde se zřídka pár jedinců čas od času ,z kterých mám respekt a chovám k nim jistý obdiv, hold nikdo není dokonalý a někdo je úplná asociální troska přes míru, takové jistě nevyhledávám, ale občas na tento druh lidí narážím i ve zdánlivě „normální“ společnosti, tak co mám dělat?Přispůsobit se nepříspusobivým podle jejich libida a flegmaticky se přetvařovat?to je hnus, vážení.

lexx

já inžiněr, Klaus inžiněr, já ekonom, Klaus ekonom…to si mužem tykat, ne ?

marci1

Všichni dnes už odboráři nejsme, ale když už v češtině máme tykání i vykání, pak je super, že se můžeme rozhodnout komu budeme tykat a komu vykat! 🙂

VeRe1983

Ne. A dosti mě zaráží ono buranské vynucování si práva na tykání. Kdy je snad ten, kdo trvá na elementární slušnosti snad nějaký nemocný. Osobně to mám nastaveno následovně. V diskusi, kde debatují lidé pod přezdívkami a sleduji, že se povětšinou tyká, tykám. Pokud se někdo jednotlivě ohradí, vyhovím mu. V diskusi, kde debatují lidé pod občanským jménem, příjmením, vykám. Vyjma těch, které z předchozí debaty znám a máme to nastaveno na tykání po dohodě. Snad jsem jim pomohl a kdyby něco potřebovali, neváhají se na mě obrátit 🙂.

johana 56

Myslím si, že tato replika byla ve scénáři použita vzhledem k době, kdy byl film "Anděl na horách“ natáčen.
Patřím ke generaci, kdy odborová organizace (ROH) fungovala v každém závodě. V běžném pracovním procesu jsem se s tímto výrokem nikdy nesetkala, nebyl ani oblíbeným krédem odborářských funkcionářů. Když zástupci odborů gratulovali třeba k MDŽ, vykali i učnicím, které mohly být jejich vnučkami.
Řídím se tím, že vykání / tykání je oboustrannou záležitosti. Holt stará škola…

anonym

Jednota – život je hra podobná fotbalu (týmová hra) ČR vs UPRCHLÍCI?Tak to potom ano, ale jenom do konce utkáním a co potom?Stále opakující se zkoušky odolnosti či preventivní výcvik?…

anonym

pozn.v americké angličtině existuje jeden tvar pro oslovování ty/vy – „you“, no co, je to světové…

Dochy

Ono se také tvrdí, že se v AJ všem tyká. Můj pocit je, že se všem vyká (tvar shodný s plurálem) a díky tomu v AJ pouze nikdo tykání a vykání neřeší.

cochee

Ekvivalent našeho tykání a vykání v angličtině je oslovení – oslovuje-li se křestním jménem, je to podobné našemu tykání a obdobně oslovení příjmením – Mr., Ms. Brown – je jako vykání. Podvodník je opět mimo, you" je normální jev v celé angličtině, ne jen v americké variantě a o těch jeho cancech v ostatních dvou jeho příspěvcích nemluvě. Prosím, už se nebavte.

Dochy

V ČJ je možné oslovovat jménem (křestním) a přesto vykat…

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

To bych rád viděl, jak půlmetráková holčička zkope metrákového muže.

Nebo je vše jinak?

V tom je tvé podvodnictví. Ne v tom, že tu blábolíš a kecáš nesmysly, to je něco úplně jiného. Btw účet si založ třeba na miliardě míst, můžeš i v miliardě bank. Jo sorry, vlastně nemůžeš, „nejsi plnoletá“ a mamka s taťkou s tebou nebudou tu miliardu bank obcházet a dávat ti miliardu souhlasů tvých zákonných zástupců k založení účtu.

Příspěvek v diskuzi byl nahlášen.