Damiana

Myslíte si, že když někdo v životě očekává to nejhorší, tak se mu to splní? A naopak?

Je to tak, že negativní (pro někoho realistický či pragmatický) pohled na život člověka ovlivňuje až do té míry, že na sebe přitáhne nejen jednu špatnost, ale stane se celkově zlým člověkem?
A když je to opačně – nestává se z přemíry optimismu až naivita? Nebo ji tak vidí jen určitý okruh lidí?
Znáte nějaký konkrétní příklad?
Díky.:-)

Nejlepší odpověď
annas

Očekávání souvisí samozřejmě s pesimismem či optimismem. Velkou roli hraje naše podvědomí, které by nám mělo pomoct tím , že nás nasměruje správným směrem, nabídne třeba vhodné postupy … jenže když se očekávání nesplní, tak se pesimista těší z toho, že měl opět pravdu. Optimista, který má nad věcí nadhled, to bere z té lepší stránky – mělo to tak být.

Když se stane něco, co nám nevyjde, měli bychom si uvědomit, že každá nepříjemnost jednou přejde. Vše je relativní, proměnlivé. Po dešti vychází slunce, po zimě přijde jaro … Jednou je líp, jednou je hůř, zbývá jen jediné vydat se dál …

Napadá mě třeba vlastní léčení alternativní medicínou. Když mě nepomohla klasická medicína, byla jsem optimistická a hledala pomoc jinde … Zabralo… Kdo nezkusil, nevěřil, dost lidí mě považovalo za naivní, ale přes překážky jsem dostáhla cíle, i když není stále konečný ,,

Jinak je určitě pravda, že dlouhý styk se zlem stejně jako s dobrem vede k tomu, že v něm člověk nalezne zalíbení. (Seneca).

Další odpovědi
briketka10

já jsem jen optimista a pesimismus nesnáším !
teď co nemám práci a trčím doma, tak se aspoň
snažím nenudit hele bude jaro..navíc otevřeli u
nás hospodu konečně, sleduju filmy po nocích
nic mě nezaskočí jen ti hluční cikáni co vylézaj z
děr !!
to, ale znáš viď :DD

www

Pokusím se ti to objasnit příkladem:
Věřím přeběhnutí v černé kočky přes cestu a smůlu. Tedy určitě najdu v nejbližší době potvrzení, já ho totiž budu hledat, dokud ho nenajdu 😉 .
A stejné je to i pro tvoji otázku, záleží jen na přístupu člověka, jeho povaze, ap.
Doplňuji:
Oprava: Věřím v přeběhnutí černé..
Pokud jsem ale optimista (můj případ), beru vše jinak, navíc to posiluje zdraví.

zjentek

odpověď sis dala sama. Slovo od slova. A konkrétní příklad ti dává každý jeden kolem tebe. Škoda, že ne všichni mohou jet někam do chrámu (třeba do bhútánu),žít tam leta, vrátit se a uvidět.. mít to štěstí,jako já měl. ..zbavit se dogmat,uvidět pak sebe..uvidět v každém jedinci, co si napsal za příběh .)

anonym

Damiano, znám hned několik příkladů, kdy si člověk zaměřený negativně na sebe stále „tahal“ negativní věci. Zlé je, že člověk v problémech se stěží dokáže oprostit od působení negativity na svůj život, ale všeobecně platí, že očekávání negativních výsledků každé naše činění ovlivní. Byl to můj bývalý manžel, který vše viděl v těch nejhorších barvách a také se mu to začalo dlouhodobě naplňovat. Negativní očekávání = negativní výsledek. Nebylo cesty z těch problémů se dostat. Pohlcovalo ho to stále více.
Zlé je, když si na to někdo zvykne a přijme negativitu za část své osobnosti. Zvláštní je, že negativní stránky povahy jsou životaschopnější než pozitivní a když se z někoho stane opravdu zlý člověk, tak tu zlobu rozsévá a otravuje duši každému, kdo je svolný naslouchat.
Každý z nás by měl být schopný myslet a zabývat se podstatou problému, který se mu často podává na talíři. Jen je třeba vědět, co vše tím na sebe přijímáme. Je příliš „jednoduché“ uvěřit soudu cizího člověka a neutvořit si názor vlastní na základě osobních zkušeností. Hodně často jsem v životě slyšela odsudky na různé lidi: zlý člověk, zlá ženská, sám kořen zla. Snad proto se cizím míněním ovlivňovat nenechávám.
Takto to vidím i s problémy. Neberu je jako něco, co mne má deptat. Vidím to jako zkoušku. Buď obstojím, nebo jsem špatně připravená. Nejsem zvyklá prohrávat. Proto negativní věci v životě nemám. Každá zkušenost je poučením a úplně každá člověka posouvá kupředu v jeho vědění.
Také je ale čirý nesmysl utápět se v problémech a neřešit je. Nic se nevyřeší samo a očekávat zázrak, který vše udělá za člověka samotného, to je skutečná naivita (spíš by sem ale sedělo hloupost).

pizlicka

ja vzdy vidim veci cerne,jsem spise negativista,a pak koukam,jak vse dobre dopadlo.a kdyz verim,ze neco dopadne dobre,dokonce jsem si stopro jista,dopadne to nakonec blbe.

briketka10

nečte se to hezky..
brr..

Sůwa

Kamarád moc toužil onemocnět a být v invalidním důchodu. To se mu vyplnilo, jenže to s tím přáním asi trochu přehnal a umřel…

annas

Tak to je smutné ☹

Sůwa

Ono to tak smutně nevypadalo – odpoledne si zašel s námi na pivíčko, na večer si svolal celou rodinu a při večeři exnul, obklopen svými bližními. Pro něj smrt skoro k závidění, pro rodinu to asi tak milé nebylo. Věkem měl ke stáří hodně daleko, ale byl to typický životní pesimista ☹

Damiana

Jj, někdy to funguje „až moc“:-(

anonym

.. Damianko :)) , nedavno mi rikala kamaradka, zastupkyne reditelky ve skolce , ze jezdi na skoleni, nebo dostavaji " pokyny " , jak se " chovat " k detem.
Nesmi vubec rikat : NE ..
nesmi pry vubec napr. rikat Neutikej .., : .. ale : utikej pomaleji , ..
veskera ne .. jsou pry negativni …
ja z toho byla uplne soufl .. :)
ale verim na to, ze se nema myslet negativne , ze si to tim privolam a naopak … ja se dnes vratila ( byla jsem s kamaradkou a jejimi detmi v Alpach ), oni jeli uz nachlazene a ja sama rikala : to urcite chytnu taky .. a pred hodinou jsme se vratili a prvni cesta byla byla do lekarny . doporucila mi tam pani na bolest v krku : neo Septolete duo spray … mam ho akorad pred sebou .. :)
tak asi tak .. :) -iv-

Damiana

K tomu prvnímu – mě to přijde spíš takové násilné, vynucené – strach z toho NE je vlastně také negativum. Takže, jestli to u nich pak není kontraproduktivní a děti pak v životě nemají problém s prosazením vlastního názoru – když něco nechtějí…
K druhé části – Měla jsem se teď sejít s šéfem jedné známé české skupiny a ten je marod. Na rozdíl od tebe si to ale nesugeroval, ale rodině, která chrchlala a potila se, se spíš vysmíval. A ejhle, teď je rád, že mu přinesou do kanafasu zázvorový čaj…:-))

anonym

juuu ! ja na ne vsechny delala z bazenu dlouhej nos ..a mrkvicku ..
oni museli sedet vsichni na lehatku a ja plavala. :o
tak to mam Dami zato ? :o

Damiana

😁))) Určitě. To je přesně „vono“:-)

anonym

:-O !! :)