Skeptik

Myslíte si, že jednou bude konečně svět bez náboženství, šarlatánů a založen pouze na vědeckém pokroku a rozumu?

Nejlepší odpověď
Drap

Možné to je, ale nikdo z nás to nezažije. Ani věda neni neomylná a lidé potřebují k životu svoji víru.

Další odpovědi
lukas.zmizik

co znamená svět založený na vědeckém pokroku a rozumu? člověk umí létat do kosmu, vymyslel mobily, internet a tak dál… ale přesto vraždí, okrádá, znásilňuje… jde vidět, že s takovou banalitou, jakou jsou mezilidské vztahy si ani nejmodernější věda neví rady…

dudu

Vidím naše pravnoučata jak obtěžováni nájezdy přemnožených tmavých občanů státu v historii nazývaném Slovensko, do svých dorazníků k žádosti o práci zdůrazňují jednak bezmezný obdib k východním civilizacím a jednak skutečnost, že již od mládí mají rádi rýži.
Prvomájový průvod s praporem České republiky, někdy po roce 2400 vede našinec, jehož prapraděd bojoval v polovině 20. století ve své Vietnamské vlasti s Americkými okupanty. Všechna náboženství jsou už dávno sjednocena pod jednu asijskou měnu zvanou „točumite“??!!

jendahun

Svět bez náboženství si dovedu docela dobře představit,ale svět založený jen na vědeckém pokroku?To asi ne.Jedno s druhým je spojeno.Vem si Leonarda da Vinciho – ve své době,kdy prováděl pitvy,sestrojoval a konstruoval zbraně,vrtulník a ponorku,musel ostatním připadat jako čaroděj a šarlatán.To samé Brahe,Koperník atd..Z leckterých bylinných dryáků naších prababiček jsou dnes oficiální léčiva.Kdo pozná hranici mezi vědou a šarlatánstvím,fan­tazií a skutečností?
Náboženství to ano,to je berlička ubohých(ikdyž teď mnohé naštvu),je to brzda pokroku,nástroj pro manipulaci druhými,ale víra…to je o něčem jiném.Víra a věda se nevylučují,po­dle mne.

venkovan

Ne naopak. Ekonomicko-ekologické problémy které zasáhnout rozvinutou část světa dají možnost vzniku nových náboženství, sekt apod.
Lidi přirozeně budou hledat nějakou vizi jak přežít a lehce podlehnou kdejakému slibu.
Co si budeme nalhávat – kolik slibů jsme slyšeli koncem 20 století, kolik nadějí jsme si dávali v kupónové privatizaci apod. Prostě . vždy tu bude někdo, kdo bude chtít manipulovat.

anonym

Skeptiku, tohle je velmi hluboké psychologické téma. Bohužel, nejsem toho názoru, že se dá jasně a srozumitelně definovat, co je to rozum. Až bude jednou taková definice fungovat, tak tady možná bude společnost s úplně jinými hodnotami, než je dnes. Náboženství jako takové je součástí kultury národů a neodmyslitelně patří k lidstvu. Je jen otázkou o kolik důležitých objevů by bylo lidstvo ochuzeno, kdyby za jejich objevem nestálo právě náboženství. Je zneužitelné, stejně jako spousta dobrých vynálezů a objevů. Je zavrženíhodné, protože v rámci víry se napáchalo nesmazatelné množství zla. Je nenahraditelné, protože kdyby lidé dodržovali JENOM desatero, nemusel by žádný stát živit zástupy právníků, advokátů, prokurátorů, sociálních úřadů, armádu, daňové poradce a nevím, co všechno ještě. Věřícím dává sílu a naději.
Nesuďte myšlenku za to, že se jí chopili lidé se svými chybami a přízemními zájmy. Víra v někoho nebo něco je vlastní bez výjimky každému člověku. Je tenká hranice mezi tím, co je vírou a co už je demagogií. Jen demagog může zavírat oči před skutečností, že náboženství má pro lidstvo velmi zásadní význam.

pizlicka

otazka mi prijde jaksi pretocena.je to jako doufat,ze prijde jeste vetsi zlo,nez je ted.

MichalN

Doufám že ne 🙂