Rokio

Myslíte si, že je slušnost odpovědět?

Je slušností odpovědět, pokud se tázaná osoba ptá slušně, vhodně a ne pořád dokola?

Nejlepší odpověď
briketka10

Ano, ale je slušné i ohodnotit správnou odpověď.
A neptat se stále dokola bez hodnocení.

Další odpovědi
iceT

Dovolím si tě opravit…
Je slušností odpovědět, pokud se TAZATEL ptá slušně, vhodně a ne pořád dokola.

johana 56

Ano.
Slušnost si vykládá každý po svém.
Pokud za slušnost očekávám odměnu, jsem spíš vypočítavá. Co se týká spojení ‚pořád dokola‘, i zde je možné očekávat frázovité a zažité reakce, které se mohou opakovat donekonečna na rozdíl od ¨nesmyslných‘ dotazů.

Řídím se tím, co je celkem objektivně popsáno v níže uvedeném odkazu:

Slušnost – rozsáhlý pojem, který však vychází z jednoho velmi prostého pramene: podstatou téměř všech pravidel slušnosti je totiž stejný hlubší smysl: ohled a úcta, kterou vzdáváme bližním odstavujíce vlastní osobu do pozadí a očekávajíce, že budou s námi zacházet stejně. Nechť jde o umění taktu vybudované méně na pevných pravidlech, nýbrž spíše na osobním jemnocitu a dobrém srdci, nechť se setkáváme se zakořeněnými mravy a obecně platnými pravidly společenského chování: vždy diktuje pravidla dobrého tónu úcta a ohledy, jimiž je člověk povinen bližnímu.

http://www.cho­vani.eu/zakla­dy-slusnosti/c40

Drap

Ano, je to slušnost. Na druhou stranu je třeba počítat i s tím, že vše má své meze.

Mc Merkurion

… ano, je slušnost odpovědět …

… ale nepíšeš o sobě předpokládám: „…a ne pořád dokola?“ …

postcd

je, ale pokud nemám s tazatelem dobré zkušenosti třeba bych s ním nechtěl mluvit

annas

Ad Rokio,

s takto položenou otázkou byste u maturity neuspěl. Opět je dotaz nedokončený, chybí valence.