Cenobita

Myslíte si, že je ještě někde v provozu lampárna? A zkoušel tam někdo podat stížnost, byť omylem?

Uvěřil někdo z vás, že má jít podat stížnost na lampárnu a jaký je důvod, proč jsou stěžovatelé odesíláni právě tam?

Nejlepší odpověď
annas

Otázky na lampárnu jsou v archivu.
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=lamp%C3%A1rna

Lampárna se dnes často používá jako fiktivní místo pro stížnosti.

Původně byla lampárna v dolech. Slovo souviselo s hornickým povoláním. Každý horník nosil s sebou kahan, lampu, kterou fasoval v lampárně. Po návratu ze směny kahan odevzdal, takže se vědělo, že nezůstal dole.

Lampárny existují v podstatě do dnešních dnů stále v důlních provozech. Už zde nejsou uschované lampy, ale baterky, apod. Na většině z nich se však stále užívá název lampárna, i když se pracovníci starají o dobíjení a údržbu baterek.

Obecně se pak slovo začalo používat pro skladiště a opravnu lamp i v jiném prostředí (nádraží).
Odtud se zřejmě rozšířilo úsloví „stěžovat si na lampárně“ –

„Kdoví, kdy a kde přesně ono známé úsloví vyjadřující marnost dovolat se nápravy vzniklo, bylo by jistě zajímavé se to dovědět. Jedno je ovšem nesporné: zrodilo se původně na železnici, nepochybně jako reakce obyčejného človíčka na zpupnost a aroganci úředníků „ajznbónu“, která už od dob dávných bezmocné cestující popouzela a autory dílek humorných (od dobových karikatur až po tvůrce filmů klasické éry) inspirovala“.

http://www.vla­ky.net/zelezni­ce/spravy/002310-Nestezujte-si-na-lamparne/

Ještě jsen našla ve SNČ, že „do lampáren se v minulosti odkládaly předměty nalezené ve vlacích či na nádražích = ztráty a nálezy“.

Pokud někdo nějakou věc postrádal, zeptal se v úschovně, často se vyplakal, ale nikdo se víc jeho problémem nezabýval. Bylo, nebylo.

Nebo naopak – když někdo něco našel, předal na ztráty a nálezy, „ajznboňák“ věc zaevidoval, „posvítil si“ na to, už se tím nezabýval. Někdo se třeba přihlásí, nebo nepřihlásí.

Tato místnost určtiě nebyla ta správná pro podávání nějakých stížností.

Jak vysvětlují Slováci, si můžete přečíst v odkazu.
http://itransla­te.sk/slova/pa­ge/25/

Další odpovědi
Drap

Lampárny byly zrušeny současně s ukončením petrolejových lamp u státních drah.. Pamatuji si ještě, když lampárna byla v provozu, ale stížnost jsem tam nikdy nepodával. Lampárny jsou doposud ještě v důlních provozech, ale ošetřují a opravují se už pouze lampy elektrické, takže ani stížnosti se tam už nepodávají.

Kepler

Abych pravdu řekl, vůbec netuším jak vzniklo úsloví „běž si stěžovat na lampárnu“. V dolech (na povrchu) jsou lampovny, ne lampárny. Aspoň se jim tak říká ve Slezsku.

dubraro

U železnice nikoliv.
IMHO to úsloví vzniklo proto, že lampárna bývala na okraji nádražní budovy, takže když rozčilený občan si přišel na nádraží stěžovat, tak lampárna byly první dveře, které našel.

kelley

Jo, pamatuji v Brně lampárnu v budově u pátého nástupiště (jo, na konci nádraží, jak píše Dubraro), ale už je skutečně dávno zbouraná…

annas

Ad Kepler,

co znám, nemusí platit obecně.

Ostravský slovník snad ví víc.
„lampovňa, lampovna, lampárna – místnost, kde se skladují a opravují.“