huxa

Myslíte si, že inteligetní lidé si umí udělat život jednodušší, najít si více času, který využijí jak chtějí?

Ze statistik vyplývá, že inteligentnější lidé jsou méně nevěrní a povětšinou ateisti, čímž jim přibývá více času (nemusí chodit do kostela, modlit se, apod) a méně starostí, problémů (co když se manželka a milenka setkají, co když se to manželka dozví, …).

Nejlepší odpověď
annas

Když se odvoláváte na statistiku, měl byste uvést odkaz, z něhož jste se tuto informaci dověděl. Záleží na vzorku dotazovaných apod.

Nedávno v ČRo byla diskuse na téma inteligence, nadání atd. Psycholog zmínil, že nadaných lidí je z celkového počtu 3 – 5 %. Určitě neexistuje přesná hranice mezi vysokou, průměrnou a velmi nízkou inteligencí.

Inteligentní lidí umí snadno řešit problémy, argumentovat, logicky uvažovat atd. Ale mohou být i konflikní, neradi přijímají názorých jiných, nadřazují se, cítí se nepochopení, vztahovační, často jsou zaměřeni jednostranně atd. Jsou možná jiní v pozitivním i negativním slova smyslu, ale myslím si, že vysoká inteligence není rovná morálce. Nevěru si zdůvodní třeba rozumově, oprostí se od citů.
Co „neinteligentní“ lidé, když rovněž nechodí do kostela, nemodlí sí, mají méně starostí, problémů? Také mohou mít koníčky, dostatek zájmů a vyplnit volný čas atd.

Třeba Jiří Grygar, že by tento astrofyzik nebyl inteligentní, když je věřící?

Je toho mnohem víc, u všech záleží na genetické výbavě, výchově, prostředí atd. Samozřejmě každý člověk je jiný, nedá se zevšeobecňovat .

,
Doplňuji:
Názory se různí, stejně tak procenta nadaných jsou častěji uváděna u dětí.

Název rozhlasové relace si neuvědomuji,i, ale zapamatovala jsem si číslo. Stejně tak Není možné ověřit Huxovu informaci.

Hledala jsem, zda se náhodou neobjeví něco podobného na netu. Objevila jsem 2 články od psychologa Mgr. Dalibrar Špoka, PhD.

http://psycho­logie.cz/vlas­tnosti-nadanych-lidi/
http://www.da­liborspok.cz/in­dividual/nada­ni-inteligence/

Tento psycholog v článku píše o nadaných lidech, že „často se díky svým motivacím i dalším schopnostem vyznačují velkým množstvím zájmů a aktivit, které pro ně mohou znamenat až zahlcení.“

To je v rozporu s tvrzením v otázce, že " inteligetní lidé si umí udělat život jednodušší, najít si více času, který využijí jak chtějí?"

V jednom článku uvádí toto:
„Pro tyto osoby se – z nedostatku vhodnějšího pojmu – používá termín nadaní lidé… Množství těchto jedinců v populaci se odhaduje mezi 3 až 5 %. Pokud zahrneme do uvedené skupiny i ty, kteří stojí "někde mezi“, bude uvedený poměr ještě vyšší".

Druhý jeho článek číslo upřesňuje: " Typicky se odhaduje počet nadaných jedinců v populaci mezi 3–5% (šířeji mezi 2–10% populace). Z tohoto rozpětí je zjevné, že nižší číslo zahrnuje spíše výrazně a mimořádně nadané jedince, vyšší spíše lidi s určitými aspekty nadání."

Další odpovědi
dudu

Domnívám se, že v tomto případě ani tak nezáleží na inteligenci, nýbrž na nátuře.
Jsou lidé od přírody pohodoví a družní, zaměření více na duševní než hmotné statky. Opakem jsou pak jedinci hamiždní, nešnášenliví a nerudní. V obou skupinách se setkáváme s rozumem i blbostí zhruba ve stejné paritě.

Pepa25

´Bych chtěl vidět tu statistiku 😉

zjentek

a proč jako k tomu potřebuješ iq ..si srovnej vlastní priority a žij jednoduše jako hlupák, času na to bude fůra

Děda Louda

Vypadá to, že je tvá otázka chybně vytvořena a položena. Nemyslící většina lidí si naopak život svou ignorancí zbytečně komplikuje.

Agneta

Ještě jsi měl napsat : Agneta to tak určitě má :DDD
Děkuji za růži, je to skutečně tak :D

ivzez

Ano.

ivzez

Odvolává-li se někdo na pořad v rádiu, bylo by dobré
uvést, v jakém a připojit odkaz na konrétní pořad.

Zmiňuje-li někdo názor psychologa, bylo by dobré
opět doplnit jménem, případně doplnit odkazem.

„Názor psychologa“, či citaci z programu
by bylo vhodné správně uvést.

S „názorem psychologa“ nesouhlasím.
Nadaných je většina lidí (přes 90 %).

3 – 5 % odpovídá lidem s výrazným nadáním
a naopak bez nadání (někdy i bez vlastního názoru)…