Rokio

Myslíte si, že Česká republika má hodně památek zařazených do seznamu UNESCO oproti jiným evropským státům?

Berte v úvahu rozlohu jednotlivých států.

Nejlepší odpověď
annas

Nepřemýšlela jsem o tom, ale našla, že jsme na tom velmi dobře. V odkazu jde sice o starší datum, ale od té doby nebyla u nás žádná památka do UNESCA zapsaná. I kdyby přibyla v jiných zemích, tak se příliš dolů neposuneme.

"Ačkoliv se republika připojila k úmluvě o ochraně světového kulturního dědictví až v roce 1992, tedy dvacet let po jejím založení, dokázala prosadit světovou ochranu už pro dvanáct svých památkových lokalit.

Sousední Rakousko získalo jen osm zápisů a Slovensko pět. Polsko, které je rozlohou takřka čtyřikrát větší, může nabídnout turistům stejně památek UNESCO jako ČR.

Velmi lichotivě vyznívá i srovnání Česka s turistickými velmocemi. Například ve Francii leží 28 památek UNESCO, ovšem na sedmkrát větší rozloze než v Česku. Řecko s antickou historií vlastní sedmnáct unikátů světového kulturního dědictví, rozloha země je ale oproti ČR zhruba dvojnásobná. „Řekové by při důkladnějším úsilí dokázali prosadit na seznam určitě více památek,“ řekl LN Karel Komárek, vedoucí tajemník české komise pro UNESCO.

Fakt, že Česko je počtem světově chráněných památkových lokalit v přepočtu na svou rozlohu světovou jedničkou,atd.

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/pamat­ky-unesco-cesko-vede-0y6-/kultura.aspx?c=A060318­_144439_ln_kul­tura_znk

Přehled českých památek
http://www.unesco-mediain.cz/1-unesco-15/

Další odpovědi
klumprt

Potom, co jsem si přečetl odpověď annas, myslím, že ano. 🙂

Lgee

Asi ano