marci1

Myslíte si, že by se žena po rozvodu měla vrátit ke svému dřívějšímu příjmení ?

Děkuji za případnou odpověď. 🙂
Doplňuji:
Samozřejmě, záleží na jejím rozhodnutí. Ale proč by se měla stále jmenovat Horáková, když už Horákova manželka není ? Probírám to se známou, rozvádí se, má 16 let starého syna, který tvrdí, že mu nebude vadit, pokud se budou každý jmenovat jinak, ale přesto se stále nemůže rozhodnout. 🙂

Nejlepší odpověď
gecco

Měla?
Ne – ponechal bych to na jejím rozhodnutí, ať si sama zváží své důvody pro i proti ponechání si příjmení ´bývalého´ manžela – nestanovoval bych nějaké ´pravidlo´…
😉

Doplňuji:
Pro ponechání si stávajícího jména ´drobné´ důvody vidím – se změnou (navrácením se) souvisí výměna všech dokladů, korespondenční adresy, (životopisu, u zaměstnavatele, u lékaře…kdovíkde ještě).
Ale jinak – je to zcela její rozhodnutí.
A to, že by se jmenovala jinak, než syn – a co je na tom?
😉

Další odpovědi
Drap

Nelze takto posoudit. Záleží jen a jen na ní. U každé budou jiné okolnosti a důvody.

briketka10

asi ano a záleží, jak k sobě měli blízko
kamarádka svýho muže nesnášela, tak
si po rozvodu nechala dřívější příjmení,
ale syn se jmenuje dál po otci..

ivzez

Já jsem se po rozvodu k rodnému příjmení vrátila.
Dcerám jsem vysvětlila, proč příjmení měním, ony
že časem své příjmení pravděpodobně také změní …

Kdybych měla syny, byla bych možná uvažovala jinak.

Změna příjmení mi pomohla udělat
pomyslnou čáru za minulostí …

anonym

To záleží na ženě,jak se sama rozhode.
Samotný rozvod nemá žádný vliv na příjmení manželů, to znamená, že paní Vopičková, která byla před svatbou slečnou Novákovou, zůstane i po rozvodu paní Vopičkovou.

Zákon jí ale přesto dává možnost získat zpět své původní příjmení. Stačí, když do jednoho měsíce od právní moci rozsudku o rozvodu manželství prohlásí u kteréhokoliv matričního úřadu, že přijímá zpět své původní příjmení (týká se to i příjmení složeného).
Na prohlášení není třeba žádný formulář, prohlášení může být učiněno písemně nebo ústně do protokolu přímo na matričním úřadu. K prohlášení je třeba přiložit oddací list, rozsudek o rozvodu a doklad totožnosti (nejlépe občanský průkaz).

Změna příjmení rozvedených manželů nemá žádný vliv na příjmení dětí, to zůstává pořád stejné.

JájsemRaibek

Opravdu záleží jen na jejím rozhodnutí a pokud chce splálit vše tak třeba ano. Potom běhání po úřadech atd.
A mimochodem stejně se toho nezbaví do smrti. V různých dotaznících, zejména pracovní bude muset uvádět: Jana Nováková, dříve Horáková, rozená Nováková. To pro účely sociálky a důchodu.

anonym

Když má náladu a čas chodit po úřadech a má nutnost pocitu sebeočištění?"Vra­cet se k rodičům"to bych asi také nedal jen tak…v tomto případě bych doporučoval všem ženichům,aby si buď nechali každý svoje rodné příjmení nebo si osvojili manželky,ale chápu,že některé věci jsou již zahrané a přejmenovat se i ze synem to už je moc hardcore,asi bych to nechal tak jak to je,co už?Každý jsme nějak poznamenáni – někdo víc a někdo míň.