Nic Nikdo

Jaký typ horniny je mylonit?

Dobrý den, nemohu zjistit, jaký typ horniny je mylonit, přitom to musím napsat do sbírky hornin a nerostů, neví někdo?

Doplněno: učitelka po nás chce, určit jestli je to hornina vyvřelá, usazená nebo přeměněná. podle mě to nelze, ale ona to chce…

Odpovědi
Lamalam

Mylonit je typický představitel dynamometamorfních kataklazitů. Vzniká specifickým typem dislokační metamorfózy vyvolané orientovaným tlakem menší až střední intenzity podél tektonických zón. Dalším významným typem kataklazitů jsou zlomové brekcie. Typický mylonit se vyznačuje tím, že nejméně jedna složka původní horniny má příznaky plastické deformace a má vlastní proudovou strukturu, která se projevuje undulózním zhášením. Pokud během metamorfózy došlo k rekrystalizaci a sekundární mineralizaci, nejedná se o pravý mylonit, ale jde o mylonitovou rulu, mylonitovou břidlici nebo blastomylonit. (můj neumělý překlad ze zdroje uvedeného níže).

Zdroj: Higgins, Michael. Cataclastic rocks. — Geological survey professional paper, 687, Washington: U.S. government printing office, 1971.

Přesně to takhle paní učitelce podej, ona si to jistě přebere. Docela slušně je to popsáno zde: http://www.ged.rwth-aachen.de/Ww/pro­jects/rexx/Ura­i+86Recrystalli­zation/Urai+86Re­crystallizati­on5.htm

orwell

Něco o tom máš zde: http://www.ge­ology.cz/apli­kace/encyklope­die/term.pl?my­lonit

Kepler

Mylonit je metamorfovaná a následně zpevněná hornina. Nebylo tak těžké to zjistit: https://search­.seznam.cz/?q=my­lonit&oq=mylo­nit&sgId=DxA_kA­IB9boZQbLvnnun­nhwokS4azGqik­GqfYGqMk7%3D%3D&t­hru=&su=&aq=&sou­rceid=szn-HP

Arne1

Informace z encyklopedie jí nestačí ?

Mylonit je genetický název pro horninu, která vykazuje progresivní změnu velikosti zrna v průběhu deformace. Nejčastěji se s tímto typem horniny setkáváme v oblastech zlomových struktur. Název mylonit je genetický termín, který charakterizuje velikost a intenzitu deformace horniny a nikoliv její mineralogické složení. Klasifikuje se jako metamorfní hornina.