kodis3

Mýdlo ve tvaru kvádru

Mám mýdlo ve tvaru kvádru. Používaním zůstane z každého jen čtvrtina a mám zjistit kolik % se spotřebovalo. Chtěl bych se zeptat jestli se spotřebovalo 75% nebo je vtom nějaký jiný háček.

Nejlepší odpověď
Jose1f

Já si myslím, že se Aleshovi vloudila do výpočtu chybička. Podle zadání zbyla jenom čtvrtina, čili vymydlené mýdlo mělo obsah
V = 0,250,250,25b*c = 0,015625ab*c,
nebo jinými slovy z původního mýdla zbylo 1,5625 % a tudíž se ho spotřebovalo
100 – 1,5625 = 98,4375 %.
V tom je ten háček, že objem se mění s třetí mocninou, čili rychleji než jednotlivé rozměry.
Aleshovi dávám paleček, protože až na tu chybičku je jeho postup správný.

Další odpovědi
Alesh

Z každého čeho? Mýdla? … Spíš asi rozměru, že? Pak samozřejmě platí:

Původní mýdlo:
V = a * b * c

Vymydlené mýdlo:
V' = 0,75a * 0,75b * 0,75c = 0,75 * 0,75 * 0,75 * a * b * c = 0,753 * a * b * c = 0,753 * V = 0,421875 * V, čili objemově ti z mýdla zbude kolik? … 42,1875 % a zkus mi nedat palec a smažu ti otázku! 🙂
Doplňuji:
Jo, Pepíku, blbě čtu, otočil jsem to, to je jasné! Máš to správně ty. Ale aspoň jsem ho třeba donutil přemýšlet, což by bylo jedině dobře. 😉