libuna

Můžu žádat o vracení daně na manžeku, která je v důchodu, ale jejíž příjem nepřesahuje 68 000 kč?

Odpovědi
Pentomino

Do ročního limitu 68 000 korun se nezapočítávají všechny příjmy. Do vlastního příjmu se nezahrnuje celá řada dávek či příspěvků:
•dávky státní sociální podpory,
•dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
•dávky osobám se zdravotním postižením,
•dávky pomoci v hmotné nouzi,
•příspěvek na péči, sociální služby,
•státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,
•státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
•státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření,
•stipendium poskytované studujícím a soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
•příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen.

Nejtypičtějším příjmem, který se do vlastního příjmu nezapočítává, je rodičovský příspěvek. Na druhou stranu se do vlastního příjmu počítají nemocenské dávky, a to včetně mateřské, důchodu nebo podpory v nezaměstnanosti.

Takže já bych to viděl tak, že ne – pokud bere důchod.

Jambalaya

Samozřejmě, že můžete, pokud máte na mysli uplatnění slevy na dani Kč 24.840,– na manžela/ku společně hospodařící v domácnosti. Nenapsala jste jaký důchod pobírá, pokud se jedná o ZTP/P například, může být sleva i vyšší.