zjentek

Můžu ve velkém darovat nějakej produkt?

tím nemyslím ty zájmový skupiny, který chodí po náměstích s košíčkama a za 20kč vám darují třeba magnetku ..myslel jsem, že bych si otevřel krám, kde bych daroval,řekněme, žvejkačky ..brání mi v tom něco?
..a museli byste pak platit darovací daň ze žvejkačky, nebo to má jiný háčky?
Doplňuji:
gecco: ano radost ..no jo, jednorázově to chápu, ale co když mi bude občan chodit na žvejku pořád dokola?To bych ho musel upomínat stylem- „hele vy už jste tady pro pátou žvejkačku, tak abyste neměl potíže s finančákem“, nebo tak něco?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud bys ´dotyčné/ho´ obdaroval jednorázově a do hodnoty 15.000,– Kč, on (příjemce daru) by nedanil nic.
😉
Hodláš rozdávat radost?
Doplňuji:
Musíš se s takovým ´nezodpovědným´ občanem domluvit – aby buďto podal daňové přiznání – a nebo se za žádnou cenu nepřiznával…
;-D

Další odpovědi
McArthur

Pokud to budete činit v rámci podnikatelské činnosti, tak i jeden člověk si může vzít žvýkaček kolik chce a platit žádnou darovací daň nebude, ale Vy budete platit. Pokud jste plátce DPH, tak z každé žvýkačky zaplatíte DPH z ceny obvyklé. A samozřejmě jste zodpovědný stejně, jako byste danou věc prodával.

Jste-li milionář a chcete jen rozdávat ze svého, tj. nebudete mít obchod za výdělečným účelem a od nikoho nevezmete ani korunu, tak je to Vaše věc. V podstatě Vám může být jedno, jestli si někdo vezme hromadu žvýkaček nebo jen jednu, ale za případnou darovací daň, kterou obdarovaný nezaplatí, ručíte. Vzhledem k praktické nevymahatelnosti platby darovací daně můžete být klidný.