Můžu upozornit na již uzavřenou otázku uživatele Matesax-a a zavádějící odpověď klumprt-a?

Odpověď klumprt-a je zavádějící. Nemá pravdu v tom, že si může cestovní pas ponechat. Na to myslí zákon: V
souladu s
ust. § 32, odst. 1, pís. b) zákona č. 329/1999 Sb. o cestovních dokladech, ve znění
pozdějších předpisů /dále jen zákon o cestovních dokladech/, je držitel cestovního pasu povinen
bez zbytečného odkladu odevzdat neplatný cestovní doklad. Neplatným se stáv
á cestovní pas
uplynutím doby v
něm vyznačené, ohlášením jeho ztráty či odcizení, uplynutím doby 3 měsíců
ode dne změny příjmení občana po sňatku.
V
případě porušení této povinnosti se držitel cestovního pasu dopouští přestupku dle ust. § 34a,
odst. 1, pí
s. f) citovaného zákona, za který mu může být jako sankce uložena pokuta až do výše
10000,
-
Kč, dle ust. § 34a, odst. 2 zákona o cestovních dokladech.

Odpovědi
marci1

Je pravdou, že by se měl pas vrátit a může hrozit pokuta až 10 tisíc Kč. Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra na dotaz sdělil, že může být řešeno pokutou 100, 200 Kč nebo domluvou.
Cituji : "Jak to tedy opravdu je? Podle zákona o cestovních dokladech opravdu každý musí odevzdat neplatný cestovní pas bez zbytečného odkladu. A skutečně za nedoručení hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun. Přesná částka je pak na uvážení každého správního orgánu.

„Porušení povinnosti odevzdat neplatný cestovní pas se považuje za méně závažný přestupek, za který se zpravidla ukládá pokuta 100, popřípadě 200 korun, nebo který se řeší domluvou,“ uvedl na dotaz TN.cz Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra."

http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/na-vasi-strane/pokuta-za-nevraceny-neplatny-pas-10-tisic-kc-jak-je-to-doopravdy.html
Doplňuji:
Svou odpověď jsem vložila do diskuse k otázce o pasu „matesax“ ( otázka již byla uzavřena ). 🙂

klumprt

Já jsem napsal, že „správně by ho měl vrátit“. Tím bylo myšleno, že je tam ta zákonná povinnost. V praxi se domnívám, že pokud ho nevrátí, nic se mu nestane, protože úřady po tom nijak aktivně nejdou. By se z toho zbláznily.

setapouch

Nezakladej novou otazku, od toho slouzi diskuse.