huxa

Můžu si legálně v ČR vzít nevlastní sestru; adoptovanou sestru; nevlastní dceru; adoptovanou dceru?

Nejlepší odpověď
led

Nemôžte sa oženiť s geneticky príbuznou – dcérou, sestrou, matkou,1.stupňovou sesternicou.
Adoptovanú sestru, dcéru, matku, sesternicu pokiaľ nie sú vám geneticky príbuzné – proti vkusu žiadny dišputát
Doplňuji:
Tam, kde čert nemôže, pošle zákon…

Trestní zákoník ČR § 188 Soulož mezi příbuznými
„Kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo se sourozencem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta“
Zákon o rodině – č. 94/1963 Sb.
hlava DRUHÁ – Neplatnost a neexistence manželství § 12
„Manželství nemůže být uzavřeno mezi předky a potomky a mezi sourozenci; totéž platí o příbuzenství založeném osvojením, pokud osvojení trvá. Neplatnost manželství vysloví soud i bez návrhu.“
súčasný zákon:
Občanský zákoník – č. 89/2012 Sb. Část druhá – Rodinné právo
㤠675
Manželství nemůže být uzavřeno mezi předky a potomky, ani mezi sourozenci; totéž platí o osobách, jejichž příbuzenství vzniklo osvojením.
§ 676
Manželství nemůže být uzavřeno mezi poručníkem a poručencem, mezi dítětem a osobou, do jejíž péče bylo dítě svěřeno, nebo pěstounem a svěřeným dítětem.“
zdroje:
http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik-novy/cast-2
http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik
PS.
za upozornenie na platný zákon ďakujem kolegovi arygnocovi.

Je zaujímavé, že zákonodarca vôbec nezohľadňuje realitu, ale akési starodávne cirkevné zvyklosti, z čias, keď ešte nepoznali DNA, keď nevedeli rozoznať genetickú príbuznosť…

Další odpovědi
arygnoc

tu zcela výnimočne vstúpim do odpovedí:

všetky odpovede, ktoré hovoria, že tento sobáš je možný, sú omylom, a to veľmi vážnym.
Príbuzenstvo totiž nie je v českých zákonoch dané iba pokrvnosťou, ale i právnymi a morálnymi vzťahmi (osvojenie, adopcia).

Podľa trestného práva sa jedná stále o „súlož medzi príbuznými“, ktorá je trestným činom (predpokladajme naplnenie manželstva súložou).

keďže zákon nepovoľuje už súlož, nie je teda možné ani manželstvo.

citujem:
„Pod pojmem incest se většinou chápe pohlavní styk mezi blízce příbuznými osobami. Pojem incest náš právní řád neužívá. V trestním zákoně je však možno nalézt ustanovení § 245, jež upravuje trestný čin soulože mezi příbuznými. Podle tohoto ustanovení je trestný ten, kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo sourozencem. Z hlediska sourozeneckého vztahu zákon nerozlišuje mezi sourozenci plnorodými a polorodými. Proto soulož vykonaná mezi sourozenci vlastními je hodnocena stejně jako soulož vykonaná mezi sourozenci nevlastními.
Určitý problém v souvislosti s tímto trestným činem vyvstává v případě soulože uskutečněné například mezi adoptivním otcem a jeho adoptivní dcerou. Vzhledem k tomu, že dané osoby nejsou krevně spřízněny, nehrozí tu případný zdravotní následek u potomstva. Je však otázkou, zda je tato skutečnost dostatečná k ospravedlnění či dokonce umožnění takovéhoto svazku. Je nutno konstatovat, že není. Zákonodárce sice v důvodové zprávě u tohoto trestného činu zdůrazňuje především zájem na zdravém potomstvu, ale je velmi pravděpodobné, že tento trestný čin má chránit i jiné hodnoty. Jde například i o lidskou důstojnost, což ostatně vyplývá i ze zařazení trestného činu soulože mezi příbuznými do kategorie trestných činů proti lidské důstojnosti.
Pokud pojem incestu nebudeme vykládat tím nejužším způsobem, tedy že jde pouze o soulož mezi blízkými příbuznými, ale zahrneme pod tento pojem i další chování jako například sexuální zneužívání, stanou se tak pro případ incestu relevantní i jiná ustanovení trestního zákona. V této souvislosti lze zmínit trestný čin pohlavního zneužívání, trestný čin vydírání, trestný čin znásilnění či trestný čin ohrožování mravnosti.“

Takže pozor na to.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/incest-15379.html

mosoj

Klidně i hada.
Doplňuji:
Samozřejmě adoptovaného.

anonym

Máš nějakou v merku?