Irisa

Můžu se podepisovat jinak, než mám napsáno na občance?

Když jsem si asi před rokem dělala občanku a elektronicky se na ni podepsala, musím se teď podepisovat stejně?
Změnilo se mi totiž písmo
Doplňuji:
zzzzz: k čemu potom ten podpis je? :D

Nejlepší odpověď
anonym

Na důležité listiny si (třeba v bance propřístupk účtu, k bezpečnostní schránce…) ´vymysli´ nějaký podpisový vzor, kterým se nebudeš podepisovat nikde jinde (jinak by nebyl bezpečný).
Podpis na občance je – ve své podstatě – jakožto vzor, k ničemu. A i když se ti, jak píšeš, změnilo písmo, znalec případně dokáže identifikovat, zda je ten podpis tvůj nebo ne.

Další odpovědi
zzzzz

Nemusíš, já se podepisuji pokaždé jinak. Přece třeba podpis v bance nebudeš mít stejný jak na občance. To by bylo docela nebezpečné .-)
Doplňuji:
V podstatě k ničemu, měl by sloužit jako identifikace, jenže je to nedomyšlené. Jeho napodobení se dá naučit, a policista nebo úředník přece není soudní znalec z oboru grafologie, aby mohl posoudit, zda se podpis shoduje nebo ne.

arygnoc

zzzzz:

no práve – toe podpisy by mali mať rovnaké, ako na op.

podpis na op slúži ako vzor (i keď v banke robíte podpisové vzory).

iceT

Můj přítel,když se podepisoval na nový OP,tak se podepsal tiskacím a úřednice na přepážce nic nenamítala.
Já když jsem kdysi chtěla vybrat peníze z banky jsem se naproti tomu musela podepsat na několikrát,protože se jim můj podpis nelíbil a souhlasil až na třetí pokus.

zzzzz

Ary a co když ji OP ukradou? To je pak vstupenka do banky? Nedávno jsem si dělala nový účet a paní na přepážce nic proti mému podpisovému vzoru nenamítala.

Ten podpis je tam na parádu, i jiné doklady máme podepsané a nikdo nekontroluje zda stejně. Stejně jak je možné fotit se na OP s cedníkem na hlavě, tak stejně jim tam místo podpisu můžu udělat tohohle smajlíka 😁

Dnes už se k OP dává i pin, ale ten je jen pro úřady.

arygnoc

keď sa vám zmenilo meno, máte zo zákona povinnosť op si vymeniť.

tak isto i pri významnej zmene podoby (nie účesu, make-upu), napr. po plastickej operácii.