Avatar uživatele
Bronzový

Můžu se jít registrovat na úřad práce, když jsem dala okamzitou vypoved pro poruseni zak. prace a jsem na neschopence?

Odpovědi:

Avatar uživatele

Není třeba, Podle NOZ (od letošního roku) platí prvních 14 dnů nemoci zaměstnavatel, pak pak se přihlaš na OSSZ (okr. správě soc. zabezp.) pokud neschopenka trvá. Pokud skončí máš 3 kalendářní dny na přihlášení na ÚP.
Doplňuji:
Funna, do konce loňského roku bylo 21 dnů.


Avatar uživatele
Stříbrný

to, že zaměstnavatel zaplatí prvních 14 dní nemocenské, platí nějaký ten pátek, s NOZ to nemá nic společného...
nějak jste ovšem zapomněla napsat jak dlouho jste na neschopence...pokud jste začala neschopenku více jak před 14 dny, platí soc a zdrav už stejně stát, takže se nic neděje, pokud ne, zaměstnavatel bude platit jen do doby, kdy jste jeho zaměstnancem a poté opět stát...na ÚP byste se měla jít zaregistrovat do 3 dnů od ukončení nemocenské...ÚP neregistruje lidi na nemocenské, takže byste tam šla úplně zbytečně...ale musíte si zajít na sociálku a tam si to vyřídit...


Avatar uživatele
Registrovaný

Funna má pravdu. Dočasná pracovní neschopnost je dle zákona překážkou pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.


Avatar uživatele
Stříbrný

"Okamžitá výpověď" neexistuje, pravděpodobně šlo o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 (to není výpověď).

V době nemoci nejste uchazečem o zaměstnání,
takže Vás ÚP nemůže zaevidovat.

Na nemocenské máte nárok i po skončení zaměstnání,
až do konce nemoci nebo do konce podpůrčí doby
(podle toho, co nastane dříve).

Veškeré podklady pro výplatu nemocenského
předávejte bývalému zaměstnavateli.

Jenom bych doporučila zatelefonovat na zdravotní pojišťovnu
a dohodnout se s ní, co/jak máte doložit (pravděpodobně
po Vás budou chtít potvrzení od OSSZ o výplatě nemocenského).

-------
K předchozím odpovědím:


Česílko se mýlí:
Náhrada mzdy za nemoc náleží pouze zaměstnaným.
(Po skončení zaměstnání už nejsou naplánovány žádné pracovní směny.)

-------
Vysloveně špatná je odpověď Funny:

Zaměstnavatel nikdy nevyplácel a nevyplácí nemocenské.
Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci (do 31. 12. 2013 do 21. dne nemoci).

Nemocenské je dávkou nemocenského pojištění, od 15. dne je vyplácí OSSZ
(do 31. 12. 2013 vyplácela OSSZ až od 22. dne nemoci).

Stát nikdy za nikoho nehradil a nehradí sociální pojištění.
Stát hradí pouze zdravotní pojištění za některé skupiny občanů -
např. za občany pobírající nemocenské, za uchazeče o zaměstnání, ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

česílko,
a platí to aj v prípade bývaleho zamestnávateľa? Ak som dobre rozumela, v tomto prípade kolegyňa Stingo už nie je s ním v pracovnoprávnom vzťahu.
Tieto novinky v zákonoch ešte nepoznám, je toho veľa zmenené, aj u nás aj u vás

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Česílko se mýlí, po skončení zaměstnání
už zaměstnavatel nic nevyplácí.

Zajímají-li Vás změny od 1. 1. 2014,
najdete jich část v mé odpovědi výše.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.