Lori

Můžu se domáhat přeložení z pracovního úseku??

PROSÍM O RADU!! pracuju v zemědělském podniku, na úseku Evidence půdy, kolegyně, která dělá mzdovou účetní, odešla na mateřskou a přidali ještě její úsek! Já ale tomuto úseku (mzdy, daně, sprac.smluvy…) moc nerozumím a chtěla bych požádat o přeložení z tohoto úseku zpět jen na můj! Nevíte prosím někdo jestli mám právo tohle požadovat a jakým způspbem…?? Protože dva úseky opravdu nezvládám a ani v jednom nemám nic dotáhnuté do konce!! MOC děkuji za jakoukoli radu…

Nejlepší odpověď
anonym

Zřejmě někdo z nadřízených přišel na to, že máte v pracovní náplni místo na to, aby Vám přidali (práci). Také jsem kdysi byla v podobné situaci, že mi vedení zkoušelo přesunout do pracovní náplně převážnou část práce kolegyně a já proto podala výpověď a odešla. Teď je doba jiná a práce je málo.
Zřejmě pro Vás je jedinou cestou si nadřízeným stěžovat, že nestíháte ani jednu ze svěřených činností, že nemáíte pro mzdovou oblast dostatek teoretických, ani praktických zkušeností. Nejvíce by asi měly o Vaší snaze s problematikou se porvat vypovídat přesčasy. Žádat o přeložení nemáte kam. Vy jste přece zůstala na svém úseku, „jenom“ Vám toho víc naložili. Takže Vám spíše zbývá dokázat, že to „víc“ je o „moc víc“, než co stihnete udělat.
Logicky z přetížení pracovníka vyplývá, že budete v práci „od nevidím do nevidím“, budete čím dále nervoznější, nevyspalejší, stíhat to stejně budete jen s odřenými lokty a nakonec skončíte na nemocenské. To už bude zřejmě pro nadřízené dostatečný doklad o tom, že rozhodli nesprávně.

Další odpovědi
Funna

pokud máš dělat něco jiného, než máš v prascovní smlově, tak nemůže…jenže já netuším, co máš ve smlouvě

viz. zákoník práce
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h3.aspx

trochu si ho nastuduj, ať víš wocogou

ivzez

Pracovní smlouva zavazuje stejně obě strany –

  • zaměstnance i zaměstnavatele.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci přidělovat
druh opráce sjednaný v pracovní smlouvě
v místě sjednaném v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce.

Takže já bych zaměstnavatele písemně vyzvala,
aby mi přiděloval práci podle pracovní smlouvy.

Pokud jste však se zaměstnavatelem uzavřela dodatek k pracovní smlouvě,
případně novou pracovní smlouvu, platí to, co jste si se zaměstnavatelem sjednala.

V takovém případě byste se mohla pokusit požádat zaměstnavatele o převedení zpět na původní práci, ale zaměstnavatel by nebyl povinen Vaší žádosti vyhovět.

Záleží tedy na tom, co přesně máte sjednáno v pracovní smlouvě
(případně v jejím dodatku).

Doplňuji:
Jiná otázka je samozřejmě přetěžování.

Je jasné, že nikdo nedokáže dlouhodobě
vykonávat práci za dva zaměstnance.

I na dlouhodobé přetěžování byste měla zaměstnavatele upozornit písemně.
Nezapomeňte zdůraznit svou dobrou vůli, chtěla jste zaměstnavateli pomoci s řešením obtížné situace, ale nemůžete dlouhodobě vykonávat práci za dva.

Převzetí si nechte potvrdit na kopii
(nebo zašlete doporučeným dopisem s dodejkou).