martin61

Můžu s motorkou Am jezdit vyšší rychlostí než je konstrukční?

Zdravím, zajímalo by mě, co by se stalo kdyby mě na motorce Am chytla policie že jedu mimo vesnici ne 45km/h ale třeba 65km/h. Zastavovali by mě vůbec ? Díky předem.

Odpovědi
suaeda

Pokud by se ve městě na jakém-koliv motorovém vozidle jelo v obci víc jak 50 km/hod. tak určitě. Pro informaci. Vím, že u nás mají dopraváci většinou nastavenou rychlost na radaru 61. Takže vše co pojede touto rychlostí a vyšší se vyfotí, vyhodnotí a za několik měsíců (2–5) dostaneme zajímavé psaní.

gecco

Jestliže takové rychlosti dosáhneš náhodně (bez zásahu do konstrikce moto, např. někde z kopce), nikdo to řešit nebude (samozřejmě, pokud nespácháš přestupek).
Pokud ale sáhneš do konstrukčních prvků – abys omezení rychlosti odstranil, policie to řešit bude – takové vozidlo není způsobilé k provozu na veřejných komunikacích (mohlo by to být ´odměněno´ až 50.000,– Kč pokuty a zákazem řízení až na 2 roky)…
😉

Doplňuji:
Cukrar → Milane, já svou odpověď rozdělil do dvou vět*).
První se týkala překročení konstrukční rychlosti – a v hodnocení tohoto se, v zásadě, shodneme.
Druhá se ale týkala takového zásahu do konstrukce**), který umožní konstrukční rychlost překračovat ´běžně´ – a to pak, podle ´závažnosti´ zásahu platí až to, co jsem napsal (jistě, napsal jsem ´max.´, taky jsem uvedl, že „až“ 😉 ). A samozřejmě takové postihy nemůže udělit PČR přímo, ale může dát podnět.
___
*) zřejmě jsem tento fakt nedostatečně znázornil
**) v mnoha případech to není složité, ale z omezení konstrukční rychlosti (motor-převodovka) vyplývá i ´zjednodušení´ dalších prvků (podvozek, brzdy, pneu…), takže formulace „tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu“ může být naplněna
😉

cukrar

Martine, nesmíte každému vše věřit. Páč někdo si přečte dotaz a odpoví o rychlosti v obci. Taky jsem napoprvé četl obec, ale vy se ptáte mimo obec.
Takže policie Vás nezastaví, páč při měření nepozná z dálky, že Váš motocykl má konstrukční rychlost jen 45.
Teoreticky Vám může udělit pokutu, ale jen do 2000Kč.
Další strašidelná odpověďm, že „mohlo by to být ´odměněno´ až 50.000,– Kč pokuty a zákazem řízení až na 2 roky“ je naprostý nesmysl, páč kolega gecco si vypustil důležitý poznatek, několik vět v předpise ........tak závažným způsobem… mu vypadlo z citace předpisu.
A určitě to nebude řešit policie..

hezký víkend
Doplňuji:
gecco,
jdem do detailů, které zde nejsou třeba,
Ale aby bylo závažné porušení tak musí splňovat předpis 341/2001.
Pokud si upraví motor, třeba snížením hlavy, tak to asi nepoznají, pokud si namontuje větší kola, aby jezdil rychleji, tak to je jasné, ale toto určitě neměl tazatel na mysli.