ghoul

můžu publikovat překlad nějakého článku, bez vědomí autora?

Když chci na blogu uveřejnit překlad nějakého článku z angličtiny, který je na webu ale já jsem ho nenapsal, ale jenom přeložil a uvedu autora a zdroj, musím mít ještě souhlas autora?

Nejlepší odpověď
sova123

Jakýkoli článek je majetkem autora (pokud to není volné dílo) a to i upravená díla (tzn. i překlad). Pokud nemá na webu zveřejněnou licenci svých článků tak se ho musíš zeptat, jestli překlad jeho článku můžeš zveřejnit.

Další odpovědi
Kelt

Samozřejmě, pokud přeložíš nějaký článek, který napsal někdo jiný, měl bys mít souhlas autora. Tady nevím, zda se jedná o formální záložitost, nebo je v tom zahrnuta nějaká finanční částka. Ale ty nemusíš použít celý článek. Může tě zaujmout myšlenka a tu si můžeš vyjádřit vlastními slovy a pak je autorství zpochybnitelné. Když seženeš informaci na internetu, který je veřejně přístupný, dal tam autor daný článek s účelem, že ho může použít kdokoliv, kdo se na tento článek dostane. A existují stránky, které mají omezený přístup, například heslem, to je za nějaký poplatek, a ty jsi tyto podmínky splnil, tak už nemusíš žádat autora o svolení.
Příklad
V oblasti kultury existují díla, například divatelní hry, knihy, filmy, zpracované volně podle nějakého tématu – je pak třeba žádat o svolení, když se děj odehrává v jiné době, prostředí, dáš si tam vlastní postavy?
Například pohádka Lotrando a Zubejda byla vytvořena na motivy pohádek – Loupežnická pohádka a Princezna Solimánská od Čapka (nevím, kterého), ale Z. Svěrák ji přepracoval. Takže ten princip by měl platit i pro články, jak je v dotazu.

ivzez

Sova 123 odpovídá správně,
Kelt jenom v první části odpovědi.

Autor zvěřejňuje články, aby si je lidé mohli přečíst.
Pokud na svém webu neuvede možnost jejich
dalšího šíření, nesmíte překlad článku bez souhlasu autora zveřejnit.
Takový překlad byste mohl použít jenom pro vlastní potřebu.

Poplatky za přístup k placenému obsahu
nezahrnují poplatek za případný překlad či další zveřejnění!
Ledaže by to na placeném webu bylo výslovně uvedeno.

Ale většinou autoři článků/webů na webu píší, že je zakázáno
jejich obsah použít bez předchozího písemného souhlasu.
Na většině webů toto sdělení najdete v patičce každé stránky,
ale může to být i na stránce s kontakty,
v pravidlech použití webu, apod.

Takže já bych doporučila prohledat web,
pokud nenajdete nic k možnostem šíření obsahu,
kontaktovat autora.