Lorelai

Můžu poslat zboží přes ČP v igelitce?

Posílám kabelku s rozměry 27×17×10cm(nahoru se zužuje) a nemám žádnou vhodnou krabici, na internetu jsem četla, že hodně lidí posílá v igelitkách, je to možné?
Děkuji

Odpovědi
štamgast

Jo ale ještě bych tu igelitku obalil do papíru.

Pepa25

Pro obyčejný balík není předepsán druh obalu (ten je např. u cenného psaní). Takže je třeba splnit čl. 103 poštovních podmínek:
Balení poštovní zásilky:
4. Vnější a vnitřní balení musí být

  1. dostatečně pevné k tomu, aby účinně chránilo věci tvořící obsah proti možnému poškození v důsledku kontaktu s jinými poštovními zásilkami (třením, tlakem a nárazem),
  2. dostatečné k tomu, aby věci tvořící obsah nebyly poškozeny v důsledku klimatických vlivů.

5. Věci tvořící obsah musí být zajištěny tak, aby se nemohly poškodit třením, tlakem a nárazem mezi sebou a obalem nebo mezi sebou navzájem.
6. Poštovní zásilka musí být upravena tak, aby umožňovala bezpečnou a snadnou manipulaci. Pokud je hmotnost poštovní zásilky vyšší než 15 kg, poštovní zásilka musí být upravena tak, aby s ní mohly bezpečně a snadno manipulovat dvě osoby.
7. Nezabalená věc může být poštovní zásilkou jen tehdy, jestliže je dostatečně tuhá a jestliže

  1. je to v dalším textu výslovně předepsáno, nebo
  2. ke splnění požadavků podle odstavců 1 až 4 není nutno věc zabalit a nehrozí nebezpečí, že by se při běžném zacházení s poštovní zásilkou mohla část přepravované věci oddělit.

8. Vnější obal poštovní zásilky nesmí nést stopy předchozího použití při službě poskytnuté podnikem.

Zdroj: http://www.ces­kaposta.cz/ra­dy-a-navody/baleni-postovnich-zasilek

McArthur

Ano, můžete. Jen to hezky zalepte izolepou a obtáhněte to i kolem dokola. Pošta to vezme a v 99,5 % případů i bez problému doručí.
Doplňuji:
Občas to také tak dělám. Když není krabice, tak igelitka nebo jen bublinková fólie, sáček apod. Někdy je to nutností, když chce příjemce zásilky vidět obsah už na poště před převzetím zásilky.