ls726217

Mužu podat vypověd ze zdravotnich duvodu do konce měsíce září tedy k 30.9.2014?

Odpovědi
anonym

Ne – důvod výpovědi ze strany zaměstnance není podestatný a platí tak běžná výpovědní lhůta počínající běžet od 1. následujícího měsíce (po doručení písemné výpovědi zaměstnavateli). Tedy pokud nyní zaměstnavateli předáš (pošleš) svou výpověď, začne výpovední lhůta běžet 1. 10. 2014.
Můžeš leda jednostranně ukončit pracovní poměr – s okamžitou platností, pokud by další výkon práce pro tebe znamenal vážné ohrožení zdraví – což musíš (případně) doložit lékařským posudkém.
Ale – neměl/a bys lepší přeřazení na jinou práci???

ivzez

Výpověď se nedává „k datu“.

Výpověď můžete dát z jakéhokoliv důvodu (nebo
bez uvedení důvodu), tedy i ze zdravotních důvodů.

Podat výpověď (doručit ji zaměstnavateli) stihnete do konce
září. 1. října začne běžet výpovědní doba a nemáte.li v pracovní
smlouvě sjednánu delší výpovědní dobu, skončí zaměstnání
30. listopadu t.r.

Něco jiného by byla ztráta zdravotní způsobilosti na základě
posudku závodního lékaře nebo kliniky pracovního lékařství.

V takovém případě by zaměstnavatel byl povinen Vás do
15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci.

Pokud by Vás v uvedené lhůtě nepřevedl, mohl/a byste
pracovní poměr okamžitě zrušit podle § 56, odst. 1 písm. a)
[http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56-1-a].

Podle odst. 2 téhož paragrafu byste navíc měla nárok
na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době
[http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56-1-a].

  • –––––––

Výpovědní důvod je podstatný i v případě výpovědi ze strany zaměstnance.
Kdyby se musel po skončení zaměstnání registrovat na ÚP, bude muset ÚP
posoudit vážnost důvodu (kvůli výši podpory v nezaměstnanosti).